Wiadomości z Orzesza

Orzesze ponawia akces przystąpienia do GZM

  • Dodano: 2023-07-31 07:15, aktualizacja: 2023-07-31 07:29

Włodarze gmin Ornontowice i Orzesze ponowili akces przystąpienia do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Fragment pisma do Przewodniczącego GZM 

W piśmie do Andrzeja Kotali Przewodniczącego Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisanym przez Marcina Kotyczkę, wójta Gminy Ornontowice oraz Mirosława Blaskiego, burmistrza Orzesza czytamy:

„W nawiązaniu do podjętych starań z początku obecnie trwającej kadencji samorządowej, jako włodarze Gminy Ornontowice i Gminy Orzesze ponawiamy swój akces z 2019r. przystąpienia do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Uprzejmie przypominamy, że obie gminy już w kwietniu 2018 r. zainicjowały proces wnioskowania o zmianę granic i przystąpienia do GZM oraz uzyskały pozytywne opinie Wojewody Śląskiego i Marszałka Województwa Śląskiego.

Pragniemy także nadmienić, że Gmina Ornontowice i Gmina Orzesze to dwie spośród pięciu gmin Powiatu Mikołowskiego, które nie należą jeszcze do GZM. Nasze przystąpienie byłoby doskonałym dopełnieniem procesu integracji wewnętrznej Powiatu Mikołowskiego oraz uzyskaniem pełnego efektu synergii i pogłębieniem więzi z gminami członkowskimi GZM. W tym aspekcie mamy pełne poparcie Starosty Mikołowskiego oraz włodarzy pozostałych gmin Powiatu Mikołowskiego (tj. Mikołów, Łaziska Górne oraz Wyry). Ponadto w wyniku indywidualnych rozmów zapewniamy, że uzyskaliśmy aprobatę naszych działań akcesyjnych i możemy liczyć na wsparcie ze strony kilkunastu innych gmin członkowskich GZM.”

Walka o dołączenie do metropolii 

- Od dawna walczymy o przyłączenie naszych miast do GZM, bo wynika z tego wiele korzyści. Nie rozumiem, dlaczego powiat mikołowski został tak podzielony, że wykluczono Orzesze i Ornontowice. Chcemy stać się częścią metropolii i wierzę, że nam się to uda – mówi burmistrz Orzesza.


Źródło: Urząd Miejski Orzesze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również