Wiadomości z Orzesza

Garnizon mikołowski podczas obchodów Święta Policji

  • Dodano: 2023-07-11 14:00, aktualizacja: 2023-07-12 07:41

24 lipca przypada ustawowe Święto Policji. W jednostkach w całym kraju z tej okazji trwają uroczyste obchody. Tradycyjna zbiórka policjantów garnizonu mikołowskiego tym razem odbyła się w Centrum Kultury i Promocji ARTeria w Ornontowicach. Nominacje na wyższe stopnie policyjne wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Artur Bednarek.

Tegoroczne obchody ustawowego Święta Policji mundurowych garnizonu mikołowskiego odbyły się 10 lipca w Centrum Kultury i Promocji ARTeria w Ornontowicach, których współorganizatorem była Gmina Ornontowice. Coroczne, lipcowe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 13.00 meldunkiem dowódcy uroczystości komisarza Rafała Ciesielskiego, złożonym Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektorowi Arturowi Bednarkowi.

Obchody święta w wielkim gronie 

W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej znaleźli się zaproszeni goście, wśród których był, między innymi, konsul honorowy Republiki Austrii Mirosław Bienioszek, Starosta Mikołowski Mirosław Duży wraz ze swoim Zastępcą Tadeuszem Marszolikiem, Przewodnicząca Rady Powiatu Mikołowskiego Barbara Pepke, Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach inspektor Zbigniew Chrzęstek, Burmistrz Orzesza Mirosław Blaski, Zastępca Burmistrza Mikołowa Mateusz Handel oraz Iwona Spychała-Długosz, gospodarz imprezy Wójt Gminy Ornontowice Marcin Kotyczka i jego Zastępca Dariusz Spyra, Zastępca Burmistrza Łazisk Górnych Jan Ratka, sekretarz gminy Wyry Ewa Placha, Prezes Sądu Rejonowego w Mikołowie Anna Zarzycka oraz Prokurator Rejonowy w Mikołowie Tomasz Rygiel. Ponadto, w uroczystości wzięli udział dyrektorzy: Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Łukasz Pach i Centrum Powiadamiania Ratunkowego Tomasz Michalczyk. W zbiórce uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych: placówki Straży Granicznej z Rudy Śląskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie, komend miejskich i powiatowych Policji z Zabrza, Gliwic i Bierunia, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Katowic, Ochotniczych Straży Pożarnych, duchowieństwo, przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych z terenu powiatu mikołowskiego oraz przedstawiciele lokalnych szpitali, kopalń, elektrowni i instytucji samorządowych. Nie mogło zabraknąć także osób, które reprezentują związki zawodowe policyjne i pracowników cywilnych, jak również policyjnych emerytów.

Wystąpienie podinspektora Dariusza Klimczaka 

W pierwszej kolejności głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie podinspektor Dariusz Klimczak, który przywitał zebranych gości. Szef mikołowskich stróżów prawa nawiązał do działań formacji i współpracy z różnymi instytucjami w minionych kilkunastu miesiącach. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na specyficzny i nie raz bardzo trudny charakter codziennej służby w poszczególnych pionach jednostek z Mikołowa, Orzesza i Łazisk Górnych. Podkreślił, iż nasi mundurowi są kontynuatorami ponad stuletnich tradycji przedwojennej śląskiej Policji, utożsamiając się z ideałami ówczesnej formacji, to jest etosem służby, honorem, dbałością o dobre imię służby i godność munduru. Najważniejszym zaś celem jest służba społeczeństwu. Podsumowując swoje wystąpienie, komendant dodał, że kierowanie mikołowską komendą jest dla niego zaszczytem.

Klucz programu: mianowania 

Kluczowym momentem w harmonogramie uroczystości były mianowania na wyższe stopnie policyjne. Akty nominacyjne na wyższy stopień policyjny otrzymało łącznie 43 policjantów garnizonu mikołowskiego, w tym: w korpusie oficerów młodszych na wyższy stopień policyjny mianowano 2 policjantów, w korpusie aspirantów 20 policjantów. Akty mianowania wręczał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Artur Bednarek, któremu asystował Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie podinspektor Dariusz Klimczak. Z kolei w korpusie podoficerów podinspektor Dariusz Klimczak mianował 7 policjantów, a w korpusie szeregowych, na wyższy stopień 10 policjantów.

Wręczenie odznaczeń związkowych 

Obchody Święta Policji były też doskonałym momentem na wręczenie odznaczeń związkowych. Medale 30-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów - za wsparcie i pomoc w działaniach Zarządu - zostały przyznane 9 osobom. Wyróżnieni zostali: Wójt Gminy Ornontowice Marcin Kotyczka, starszy inspektor ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy Ornontowice Bogdan Cieślik, radna powiatu mikołowskiego Mirosława Lewicka, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Mikołowie Dariusz Gashi oraz miejscowi policjanci, z których obecny na uroczystości był sierżant sztabowy Radosław Szpiech. Medale wręczył Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów aspirant sztabowy Michał Szczęśniak w asyście Przewodniczącego  Zarządu Terenowego związku aspiranta sztabowego Artura Mendery.

Święto wszystkich służb mundurowych 

Następnie głos zabrali kolejno Starosta Mikołowski, Wójt Gminy Ornontowice oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Bednarek. Komendant podkreślił, że bezpieczeństwo mieszkańców powiatu jest priorytetem wyznacznikiem wszelkich działań i przedsięwzięć miejscowej Policji. Lipcowe święto nazwał też świętem wszystkich służb mundurowych. Zwrócił się do członków rodzin policjantów i podziękował za wyrozumiałość wobec specyfiki służby w formacji. Awansowanym funkcjonariuszom życzył pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym.

Zwieńczenie uroczystości 

Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która w tym roku obchodzi 50-lecia istnienia. Policyjni muzycy, pod batutą tamburmajora aspiranta Kamila Markiela, zagrali kilka znanych utworów opracowanych przez siebie standardów muzyki rozrywkowej.


Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również