Wiadomości z Orzesza

Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi kontrole na wszystkich SOR-ach w województwie

  • Dodano: 2019-03-29 07:00, aktualizacja: 2019-03-29 10:30

Po serii tragicznych zdarzeń na szpitalnych oddziałach ratunkowych w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Zawierciu minister zdrowia zalecił kontrole w szpitalach całego województwa śląskiego.

Ministerstwo Zdrowia reaguje po tragicznych zdarzeniach na trzech oddziałach ratunkowych

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pojawiła się informacja, w której resort argumentuje podjętą decyzję:

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie informacjami medialnymi dotyczącymi nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych znajdujących się na obszarze województwa śląskiego, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w ramach zadań realizowanych w zakresie nadzoru nad systemem ratownictwa medycznego zwróciła się do Wojewody Śląskiego o przeprowadzenie kontroli szpitalnych oddziałów ratunkowych w województwie śląskim.

Śląski Oddział NFZ przeprowadza dodatkowe kontrole w szpitalach

Dziś, Śląski Oddział Wojewódzki NFZ zarządził w ramach działań własnych kontrole w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu, Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu i Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Monitorowana jest organizacja i sposób udzielania świadczeń zdrowotnych, a także ich dostępność. 

Kontroli podlegają również kwestie dotyczące personelu medycznego, między innymi czy szpital zatrudnia odpowiednią, zgodną z kontraktem liczbę lekarzy i pielęgniarek. Sprawdzany jest także czas pracy personelu oraz prowadzenie dokumentacji medycznej – zapewniają pracownicy śląskiego NFZ.

Zarządzenie o audycie SOR w placówkach medycznych na terenie województwa śląskiego zostało wydane przez Ministerstwo Zdrowia po serii tragicznych wydarzeń w trzech szpitalach w Zagłębiu. 

Przypominamy, że 18 marca na SOR-ze sosnowieckiego Szpitala Miejskiego zmarł 39-letni mężczyzna, który nie doczekał się udzielenia pomocy po 9 godzinach oczekiwania. Wcześniej, na izbę przyjęć szpitala w Dąbrowie Górniczej trafiła młoda kobieta z silnymi bólami brzucha. Kobieta zemdlała, a pomocy udzielili jej inni pacjenci. Od kilkunastu dni w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach przebywa także 21-letnia Paulina, przewieziona do placówki ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Tu trafiła z podejrzeniem udaru. Młodej kobiecie udzielono pomocy dopiero po kilku godzinach, dziś znajduje się w bardzo ciężkim stanie. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również