Wiadomości z Orzesza

Obchody na Pasternioku

  • Dodano: 2023-09-27 12:15


Uroczystość związana z 84. rocznicą rozstrzelania mieszkańców Orzesza na Pasternioku oraz 84. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej odbyła się 19 września 2023 roku.

Obchody na Pasternioku

W obchodach udział wzięli m.in.: Mirosław Blaski, burmistrz Orzesza, Sylwia Krawczyk, zastępca burmistrza, Jan Mach, przewodniczący Rady Miejskiej w Orzeszu, kom. Przemysław Panfil, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Orzeszu, Grzegorz Bębnik, historyk Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki „Sokoły kapitana Ebbinghausa", traktującej m.in. o krwawej niedzieli  w Orzeszu, radni, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z orzeskich szkół, harcerze, mieszkańcy miasta.

- Szczególnie gorąco witam osoby najbardziej emocjonalnie związane z tym miejscem – rodziny rozstrzelanych Orzeszan – mówiła Gabriela Kret, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Poległych na Pasternioku w Orzeszu. - Nie możemy zapomnieć, że w wielu miejscach na świecie trwają wojny i konflikty, że nasi sąsiedzi za wschodnią granicą doznają zła, które pamiętają i przed którym przestrzegali nasi dziadkowie. Dziś znów tak ważne jest, by przypominać i przestrzegać: wolność i pokój nie są dane raz na zawsze!

- Patrząc w przyszłość, nie wolno nam nigdy zapomnieć o tym, co było. Tę pamięć winni jesteśmy naszym zamordowanym rodakom, a także samym sobie. Naszym moralnym obowiązkiem jest przekazywanie następnym pokoleniom, co się wydarzyło na naszych ziemiach! – mówił Mirosław Blaski. - Składam serdeczne podziękowania rodzinom poległych oraz Gabrieli Kret, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 1 im. Poległych na Pasternioku, kadrze pedagogicznej, wspaniałej orzeskiej młodzieży, harcerzom, którzy kultywują pamięć o wydarzeniach jakie miały tu miejsce – dodał burmistrz

Po pięknym programie słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów i nauczycieli SP1 odbył się Apel Poległych. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem na Pasternioku.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również