Wiadomości z Orzesza

Orzesze: Podpisano umowę na zaprojektowanie linii kolejowej CPK

  • Dodano: 2023-07-03 07:45, aktualizacja: 2023-07-02 17:29

Centralny Port Komunikacyjny na swojej stronie internetowej informuje o podpisaniu umowy z południowokoreańskim konsorcjum na zaprojektowanie linii Kolei Dużych Prędkości między Katowicami, a granicą polsko-czeską.

Treść komunikatu w sprawie CPK

„Południowokoreańskie konsorcjum podpisało umowę ze spółką Centralny Port Komunikacyjny na zaprojektowanie linii Kolei Dużych Prędkości między Katowicami a granicą polsko-czeską. Ten 70-kilometrowy odcinek to fragment trasy kolejowej Katowice - Ostrawa. Trwa projektowanie już ponad 400 km kolejowych szprych CPK.

Ten odcinek to jeden z kluczowych fragmentów linii kolejowych budowanych w Polsce przez CPK. Stanowi ważny element unijnej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) łącząc Katowice, Warszawę czy Kraków z Brnem, Pragą, Bratysławą, Wiedniem i Budapesztem.

Przetarg na zaprojektowanie linii wygrało konsorcjum dwóch firm. Pierwszą z nich jest Korea National Railway (KNR), czyli spółka państwowa, która realizowała projekty budowy kolei, usługi doradztwa technicznego i studia wykonalności, w tym w zakresie Kolei Dużych Prędkości. Drugi z podmiotów konsorcjum to Dohwa Engineering – firma inżynieryjno-budowlana z Korei Południowej, która ma na swoim koncie ponad 7 tys. projektów w kraju i na świecie. Wartość kontraktu sięga 134 mln zł.”

- Konsorcjum ma uzyskać decyzję środowiskową, powinno się to stać do końca 2024 roku. Potem planujemy dwa kolejne lata (2025-2026) poświęcić na Program Dobrowolnych Nabyć. W 2027 roku konsorcjum powinno uzyskać decyzję lokalizacyjną, a w 2028 roku decyzję na budowę. Rok później budowa powinna się rozpocząć - Kazimierz Peryt, konsultant CPK w zakresie przebiegu kolei dużych prędkości na odcinku Katowice - Jastrzębie Zdrój – Ostrawa.

- Dziś ważą się losy naszej małej ojczyzny! Zagrożony jest rozwój naszego miasta, wielu mieszkańcom grozi wysiedlenie, wyburzenia ich domów, utrata dorobku całego życia. Robię wszystko co w mojej mocy, by zablokować powstanie CPK. Ustalam z innymi włodarzami miast kolejne kroki związane z decyzją środowiskową. Dzisiaj skupiamy się głównie na tym. Wszystkich mieszkańców, którym na sercu leży dobro naszej małej ojczyzny proszę o wsparcie – mówi Mirosław Blaski, Burmistrz Orzesza.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również