Wiadomości z Orzesza

Orzesze: Podsumowanie działań drogówki "Bezpieczny cyklista"

  • Dodano: 2023-06-02 06:30, aktualizacja: 2023-06-01 21:46

Przedwczoraj na terenie całego powiatu mikołowskiego prowadzone były działania kontrolno-prewencyjne "Bezpieczny cyklista".

Mundurowi sprawdzali, czy rowerzyści poruszają się zgodnie z przepisami, a także weryfikowali wyposażenie i stan techniczny jednośladów. Stróże prawa wzięli pod lupę także kierowców samochodów i sprawdzali ich zachowanie względem rowerzystów.

Głównym celem akcji jest przypomnienie miłośnikom jednośladów o podstawowych zasadach korzystania z rowerów, obowiązkowym wyposażeniu i właściwym stanie technicznym, jak również zwrócenie uwagi poruszającym się samochodami o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości podczas przejeżdżania przez przejazdy rowerowe. Rowerzyści to przecież niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Mundurowi informowali też rowerzystów o konsekwencjach i zagrożeniach związanych z jazdą pod wpływem alkoholu.

Wyniki akcji policyjnej

Działania "Bezpieczny cyklista" w tym roku prowadzone były po raz trzeci. W godzinach 6.00 do 14.00 na drogach wszystkich gmin powiatu pracowało 6 policjantów Wydziału Ruchu Drogowego. Ujawniono łącznie 34 wykroczenia, z czego w 13 przypadkach sprawcami byli rowerzyści, zaś w pozostałych - kierujący pojazdami mechanicznymi. Największym przewinieniem tych ostatnich jest nadmierna prędkość, co realnie wpływa na spadek poziomu bezpieczeństwa poruszających się na rowerach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również