Wiadomości z Orzesza

Plac zabaw w Orzeszu Królówce powstał dzięki wygranej w konkursie

  • Dodano: 2022-07-20 07:00, aktualizacja: 2022-07-19 22:59

Jadąc ulicą Pisarka w Orzeszu Królówce trudno nie zauważyć placu zabaw. Ogrodzony, z kolorowym zamkiem z trzema zjeżdżalniami, huśtawkami, wioślarzem, mnóstwem zabawek, dającą cień altaną i ławkami.

Mieszkańcy od dawna dopytywali o plac zabaw dla dzieci, bo bardzo go w Królówce brakowało. Na zebraniu sołeckim opowiedziałam jak go sobie wyobrażam: z altaną, gdzie można usiąść i która daje trochę cienia, z dużym kolorowym zamkiem z trzema zjeżdżalniami – dla małych, średnich i starszych, żeby mogły korzystać z niego dzieci w różnym wieku. Zaproponowałam huśtawki – dużą i małą, step i wioślarza. Przyniosłam zdjęcia, żeby pokazać mieszkańcom jak każda z tych rzeczy będzie wyglądać i ile kosztuje. Mieszkańcom pomysł się spodobał  – opowiada Beata Szczotka, sołtys Orzesza Królówki.

Pieniądze na powstanie placu udało się zdobyć dzięki udziale w Marszałkowskim Konkursie "Inicjatywa Sołecka". W 2020 roku sołectwo Królówka otrzymało maksymalną kwotę jaką można było zdobyć, prawie 60 tys. zł.

Budowa placu zabaw trwała dwa miesiące. Mieszkańcy chętnie pomagali: przygotowali teren pod budowę, wybrukowali miejsce pod altanę, postawili ogrodzenie.  

– Firma przywiozła i postawiła garaż, ale trzeba było go okotwić, to też zrobili mieszkańcy – wspomina Beata Szczotka. Na placu posadzono też rośliny: hortensje, hibiskusy, trawy. Ponieważ jednym z wymogów konkursu było nawiązanie do historii, na terenie placu umieszczono tablicę poświęconą Ludwikowi Pisarkowi.

Plac zabaw chętnie odwiedzają mieszkańcy z dziećmi, młodzież lubi spotykać się w altanie.

– Każdy dba o to miejsce, sprząta po sobie, niczego nie niszczy – dodaje pani sołtys.

Dzięki budowie placu zabaw sołectwo znalazło się w gronie najlepszych inicjatyw w kraju podczas V edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Spośród 165 zgłoszeń wyróżniono 16, w tym plac zabaw dla dzieci, który powstał przy ul. Pisarka w Orzeszu Królówce za co Sołectwo otrzymało nagrodę pieniężną – 2 tys. zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również