Na ostatniej sesji radni podjęli uchwały m.in. w sprawie poparcia stanowiska Burmistrza Miasta Orzesze dla zgłoszenia skrzyżowań kolejowo-drogowych w ciągu ul. Mikołowskiej i ul. Rybnickiej do projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe”.
Poparcie dla modernizacji skrzyżowań kolejowo-drogowych
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Orzesze, która odbyła się 12 grudnia, radni podjęli uchwałę w sprawie poparcia stanowiska Burmistrza Miasta Orzesze dla zgłoszenia skrzyżowań kolejowo-drogowych w ciągu ul. Mikołowskiej i ul. Rybnickiej do projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe”.
Przypominamy, że Mariusz Oleś, burmistrz Orzesza, 3 grudnia wystosował pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach w sprawie przebudowy dwóch skrzyżowań kolejowo-drogowych w ciągu dróg wojewódzkich tj. w ciągu DW 926 ul. Mikołowskiej i w ciągu DW 925 ul. Rybnickiej na skrzyżowania dwupoziomowe. Treść pisma znajduje się TUTAJ
Na tej samej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do Prezesa Rady Ministrów w sprawie planów zamknięcia TAURON Wytwarzanie Oddział Elektrownia Łaziska oraz KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.
Apel w sprawie transformacji energetycznej
„Rada Miejska Orzesze sprzeciwia się zamknięciu TAURON Wytwarzanie Oddział Elektrownia Łaziska oraz KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, ponieważ przyniosłoby to katastrofalne skutki dla lokalnej społeczności, gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego regionu i kraju. Apelujemy o dialog z rządem, który pozwoli na wypracowanie zrównoważonych rozwiązań uwzględniających potrzeby mieszkańców regionu i wyzwania transformacji energetycznej.
Nasze głębokie zaniepokojenie budzi informacja, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej o zamknięciu TAURON Wytwarzanie Oddział Elektrownia Łaziska oraz KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, które są jednymi z największych pracodawców w powiecie mikołowskim. Ich zamknięcie doprowadzi do masowego bezrobocia, co negatywnie wpłynie na życie mieszkańców i sytuację gospodarczą regionu.
Należy zaznaczyć, że oba zakłady generują znaczne wpływy z podatków, które są kluczowe dla realizacji inwestycji infrastrukturalnych i społecznych w regionie, a ich funkcjonowanie wspiera wiele lokalnych firm, dostawców usług i produktów, wzmacniając gospodarkę powiatu mikołowskiego.
Pragniemy mocno podkreślić, że zarówno w Elektrowni Łaziska jak i w KWK Bolesław Śmiały pracuje wielu mieszkańców Orzesza i innych gmin powiatu mikołowskiego. Utrata miejsc pracy i źródeł dochodu spowoduje pogorszenie jakości życia mieszkańców, wzrost bezrobocia oraz problemy społeczne, takie jak migracje w poszukiwaniu pracy, wykluczenie społeczne czy zwiększenie presji na system pomocy społecznej.
Apelujemy o transformację energetyczną z rozwagą! Polska wciąż opiera dużą część swojej energetyki na węglu. Zamknięcie elektrowni i kopalni w takim momencie zwiększyłoby ryzyko uzależnienia od importu energii i surowców, co osłabia suwerenność energetyczną kraju.
Rozumiemy potrzebę zmian, ale zmiany wymagają czasu. Wprowadzenie odnawialnych źródeł energii i rozwój innych technologii wymagają lat inwestycji. Zamknięcie wspomnianych zakładów przed zapewnieniem w pełni funkcjonalnych i wystarczających w naszych warunkach klimatycznych alternatywnych rozwiązań może doprowadzić do znacznych niedoborów energii i destabilizacji rynku.
Reasumując. Apelujemy do władz krajowych i wojewódzkich o zaniechanie planów zamknięcia TAURON Wytwarzanie Oddział Elektrownia Łaziska oraz KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych i przeprowadzenie szerokiego dialogu z władzami regionalnymi, ekspertami, pracownikami obu zakładów, mieszkańcami. Podjęcie tak ważnej i katastrofalnej w skutkach decyzji bez udziału strony społecznej jest nieakceptowalne.”
Na tej samej sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie poparcia apelu Rady Miasta Rybnika wyrażonego w formie Uchwały Nr 69/VI/2024 z dnia 26 września 2024r.