Wiadomości z Orzesza

W trosce o los bezdomnych

  • Dodano: 2021-01-04 06:30, aktualizacja: 2021-01-03 18:45

Policjanci przez cały okres zimowy sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych. Informacje o nich często trafiają od mieszkańców.

Zadania związane z okresem zimowym policjanci z Mikołowa, Łazisk Górnych i Orzesza realizują już od wielu tygodni. Jednym z nich jest pomoc osobom bezdomnym. Funkcjonariusze współpracują z instytucjami, które zajmują się tą problematyką. Dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach bezdomni starają się przetrwać zimę. Informacje o nich przekazują także sami mieszkańcy.

Klatki schodowe, piwnice, budynki gospodarcze i inne, zadaszone miejsca, służą bezdomnym jako zimowe schronienie

Jest to często uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego funkcjonariusze reagują na takie sygnały. Prowadzona interwencja to szansa dla policjantów, by wskazać noclegownie i miejsca wydawania posiłków. W niektórych sytuacjach niezbędna jest pomoc lekarza.

Praca z bezdomnymi nie należy do najłatwiejszych. To często osoby, które mimo złego stanu zdrowia, braku dostępu do wody, prądu czy ogrzewania, twierdzą, że radzą sobie doskonale. Mimo tego mundurowi wciąż odwiedzają znane już im osoby. Policjanci przy każdej takiej interwencji wskazują miejsca, w których na bezdomnych czeka pomoc. Przestrzegają także przed ogrzewaniem się w pomieszczeniach przy ognisku.

Mieszkańców powiatu mikołowskiego prosi się, by reagować na osoby, które leżą na ławkach czy chodnikach. Wystarczy jeden telefon, by wezwać pomoc odpowiednich służb. Można też skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której, wybierając kategorię zgłoszenia o nazwie BEZDOMNOŚĆ, zasygnalizujesz potrzebną pomoc. W przypadku niskich temperatur nie trzeba wiele, by doszło do wychłodzenia.

Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych

1 listopada br. w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego ruszyła bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych o numerze telefonu 987 (połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), pod którym można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo, w każdym dniu tygodnia i obejmować swym zasięgiem teren województwa śląskiego.

Kto może dzwonić pod ten numer?

Każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Pracownicy WCZK udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.  

Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod tym adresem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również