Wiadomości z Orzesza

Wymazobus działa! 23 osoby z powiatu mikołowskiego już wiedzą, że nie mają koronawirusa

  • Dodano: 2020-04-16 10:00

Chodzi o osoby, które do tej pory przebywały na kwarantannie, a do których jeszcze przed świętami (11 kwietnia) dotarł wymazobus. Wszystkie próbki pobrane przez ekipę wymazobusa w naszym powiecie zostały następnie przetransportowane do laboratorium. Po przebadaniu na obecność koronawirusa dały wynik ujemny, nie stwierdzono w nich obecności patogenu SARS-CoV-2.

W sumie 10 i 11 kwietnia na terenie powiatów: mikołowskiego, pszczyńskiego, bieruńsko-lędzińskiego oraz Tychów wymazobus odwiedził 58 osób poddanych kwarantannie. Wszystkie pobrane wtedy próbki dały wynik negatywny. Kolejny kurs na terenie nadzorowanym przez PSSE w Tychach wymazobus odbędzie już jutro (tj w piątek 17.04.). Tym razem jego załoga, specjalnie zabezpieczeni ratownik medyczny i pielęgniarka, pobierze próbki od następnych 30 osób.

Wymazobus to specjalny ambulans wypożyczony przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, którego załoga pobiera od wskazanych przez sanepid osób wymazy, a następnie zawozi je do laboratorium, gdzie te biologiczne próbki poddawane są testowi na obecność koronawirusa. Przed świętami władze samorządowe powiatów podlegających nadzorowi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach, na prośbę wojewody, wspomogły finansowo funkcjonowanie wymazobusa na tym obszarze.

Zamieszczamy również pismo jakie Starosta Mikołowski Mirosław Duży otrzymał właśnie od Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego.

Powiat Mikołowski przystąpił do inicjatywy samorządów z terenu działania Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Tychach. W piątek spod budynku Starostwa Powiatowego w Bieruniu ruszył w objazd specjalny wymazobus.

Wymazobus to karetka pogotowia z ratownikiem medycznym i pielęgniarką

Zespół ten od osób oczekujących na zakończenie przymusowej kwarantanny będzie pobierać próbki i zawozić je do laboratoriom, gdzie zostaną przebadane na obecność koronawirusa. Wspólna akcja sanepidu oraz samorządów powiatowych: bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego, pszczyńskiego oraz miasta Tychy zdecydowanie przyśpieszy diagnozę, a ujemny wynik testu pozwoli na zdjęcie kwarantanny z izolowanego mieszkańca. Starosta Mikołowski Mirosław Duży podczas piątkowej wideokonferencji o działaniach samorządów na rzecz przyspieszenia testów na SARS-CoV-2 poinformował burmistrzów i wójtów naszego powiatu.

Podczas tego spotkania poruszana była także sprawa planowanych zakupów sprzętu medycznego dla mikołowskich szpitali: nowoczesnego aparatu USG dla Szpitala św Józefa oraz respiratora dla Centrum Zdrowia. Starosta z burmistrzami i wójtami omawiał również sprawy organizacji pracy urzędów w czasie epidemii oraz dezynfekcji miejsc publicznych. Sekretarz Powiatu Mikołowskiego Łukasz Ryguła zapoznał władze gminne z rozwiązaniami, które wprowadzono w Starostwie Powiatowym w celu poprawy bezpieczeństwa pracy w czasie pandemii. Wideokonferencje Starosty z burmistrzami i wójtami odbywać będą się cyklicznie, następna zaplanowana jest na tydzień poświąteczny.

W piątek Wojewoda Śląski z zapasów Agencji Rezerw Materiałowych przekazał na rzecz działających na terenie naszego Powiatu Domów Pomocy Społecznej środki ochrony indywidualnej oraz płyny do dezynfekcji.

DPS w Borowej Wsi otrzymał:

  • 2 x 5 l środka dezynfekującego
  • 1500 maseczek ochronnych
  • 1200 rękawiczek

DPS w Orzeszu otrzymał:

  • l środka dezynfekującego
  • 750 maseczek ochronnych
  • 600 rękawiczek

foto wymazobusa: Starostwo Powiatowe w Bieruniu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.