Wiadomości z Orzesza

Czym jest endoskop medyczny i jak działa?

  • Dodano: 2023-02-03 12:15

Endoskop medyczny to instrument wykorzystywany do wykonywania zabiegów diagnostycznych. Jest on wyposażony w układ optyczny, który umożliwia lekarzowi oglądanie wewnętrznych narządów i tkanek. Endoskop medyczny może być wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu chorób, takich jak zapalenie pęcherzyka żółciowego, gruczolakowatość przewodu pokarmowego, choroby żołądka i jelit. Endoskop może również być stosowany do wykonywania biopsji i pobierania próbek do badań laboratoryjnych. Co jeszcze powinno się wiedzieć o endoskopie medycznym?

  1. Endoskop medyczny - co to jest?
  2. Endoskopy medyczne używane coraz częściej

Endoskop medyczny jest szeroko stosowany w diagnostyce i leczeniu chorób wewnętrznych. Jest używany przez lekarzy gastroenterologów, chirurgów, radiologów i innych specjalistów medycznych. Dzięki nim można ocenić stan narządów i tkanek, a także szybko pobrać próbki do badania histopatologicznego. Lekarze w swojej praktyce wykorzystują zarówno endoskopy giętkie, jak i endoskopy sztywne, które dają inne możliwości diagnostyczne. Jakie jest zastosowanie endoskopów w medycynie?

Endoskop medyczny - co to jest?

Endoskop medyczny to nowoczesne urządzenie wykorzystywane w diagnostyce. Dostępnych jest wiele rodzajów endoskopów. Lekarze używają gastroskopów, enteroskopów, bronchoskopów, kolonoskopów i innych sprzętów w zależności od objawów pacjenta i diagnozowanych chorób. Badania endoskopowe w zależności od zakresu diagnostycznego wykonuje się w znieczuleniu lub bez.

Używanie endoskopu jest możliwe wyłącznie w przypadku personelu medycznego. Sprzęt nie służy do samodzielnej diagnostyki lub wykonywania badań przez osoby bez egzaminu lekarskiego. Wszystkie rodzaje endoskopów są zabezpieczane przed użyciem w celu zachowania higieny zabiegu. Szafy endoskopowe umożliwiają pełną ochronę sprzętu po jego dezynfekcji.

Endoskopy medyczne używane coraz częściej

Endoskopy są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale i w przychodniach specjalistycznych. Dzięki nim można pobrać próbki do badań diagnostycznych nowotworów bez konieczności hospitalizacji. Często badanie za pomocą endoskopu przyśpiesza postawienie właściwej diagnozy i tym samym zwiększa skuteczność zaproponowanego leczenia. Endoskop pozwala oglądać np. przewód pokarmowy w czasie rzeczywistym. W ten sposób lekarz błyskawicznie odkrywa wrzody lub inne niepokojące zmiany, które wymagają niezwłocznej terapii. Można używać go do badania pacjentów dorosłych oraz pediatrycznych po zastosowaniu urządzenia o odpowiednich rozmiarach.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.