Wiadomości z Orzesza

Mój pierwszy samochód – jak go wybrać?

  • Dodano: 2022-04-06 06:00, aktualizacja: 2022-04-06 06:14

Zakup pierwszego auta zwykle budzi mnóstwo emocji. Przez kilka miesięcy uczyłeś się prowadzić, zdałeś egzamin i teraz możesz zrealizować jedno ze swoich marzeń, czyli kupić samochód. Z pewnością masz wiele pytań i nie do końca wiesz jak się za to wszystko zabrać. W tym artykule podpowiemy Ci, jakie rozwiązania będą dla Ciebie najkorzystniejsze.

Nowy czy używany?

To pierwsze pytanie, które pojawia się w kontekście zakupu samochodu. Nawet jeśli dysponujesz wystarczającymi środkami finansowymi, kupno pojazdu z salonu jako pierwszego, nie musi być najlepszym pomysłem. Choć wydaje Ci się z pewnością, że podbijasz świat i jesteś królem szos, a wszyscy wokół chwalą Twój styl jazdy – jeszcze wiele musisz się nauczyć i zdobyć doświadczenie, które jest tak potrzebne na drodze! Nie jesteś też w pewnością mistrzem parkowania, a sięganie natychmiast po opcję, jaką jest asystent parkowania, nie pozwoli Ci doskonalić tego manewru.

Samochody używane Gdańsk są pod tym względem o wiele lepsze. Oczywiście, możesz znaleźć niemal nowy, w pełni wypasiony wóz z drugiej ręki. Tu jednak nie o to chodzi. Na pierwsze auto wybierz samochód, który ma już swoje lata, ale nadal będzie bezpieczny. Niech będzie to pojazd, którego nie będzie Ci żal, gdy się zarysuje. To na nim nauczysz się poprawnie zmieniać biegi i używać sprzęgła. Dowiesz się jak samodzielnie dokonywać drobnych napraw. Zwróć jednak uwagę na to, aby był w dobrym stanie technicznym. Dobrej jakości auto używane z drugiej ręki, możesz kupić za cenę od kilkunastu do zaledwie kilku tysięcy złotych.

Ubezpieczenie

Świeżo upieczony kierowca, wybierający nowe auto, powinien liczyć się z ogromnymi kosztami, związanymi z OC. Decydując się jednak na samochód z salonu, a będąc niedoświadczonym, warto też dorzucić do pakietu AC, a może i nawet NNW. Koszt ubezpieczenia może Cię zdecydowanie zdziwić. Uprawnienia do zniżek nabywa się bowiem po latach, bezwypadkowej jazdy.

W przypadków samochodów używanych, szczególnie tych tańszych, niższa jest także kwota ubezpieczenia. Tu prawdopodobnie wystarczy Ci OC, bo po ewentualnej stłuczce lub uszkodzeniu karoserii, wiele elementów możesz zdobyć po kosztach, nie przejmując się tym, że wartość pojazdu po stłuczce mogła nieco spaść.

Gdzie kupić?

Jeśli chodzi o samochody używane możesz kupić je bezpośrednio od właściciela, na giełdzie lub w komisie samochodowym. My polecamy przede wszystkim tę ostatnią opcję. Jest najbezpieczniejsza, szczególnie dla laika. Profesjonalni doradcy pomogą Ci w wyborze modelu dopasowanego do Twoich potrzeb i umiejętności, a także budżetu. Zadbają także o to, aby było to auto bezpieczne i w dobrym stanie technicznym. Pamiętaj, że zawsze należy odbyć jazdę próbną, aby sprawdzić, czy prowadzenie wybranego modelu Ci odpowiada i wyłapać ewidentne usterki. Warto też zabrać samochód na stację diagnostyczną, gdzie eksperci potwierdzą dobry stan techniczny pojazdu. Wtedy możesz kupić swoje wymarzone, pierwsze auto, cieszyć się jazdą i kolekcjonować nowe wspomnienia!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.