Wiadomości z Orzesza

​​​​​​​O czym należy pamiętać kupując kołdrę do spania?

  • Dodano: 2019-08-04 07:45, aktualizacja: 2019-08-02 12:30

Wybór odpowiedniej kołdry wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Na rynku znajduje się bowiem wiele modeli w różnych rozmiarach wykonanych z różnorodnych materiałów. Ciężko jest więc znaleźć tę najlepszą, a na odpowiedzialnym wyborze powinno zależeć każdemu z nas, ponieważ pod kołdrą spędzamy średnio od sześciu do ośmiu godzin każdej doby. Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem?

Temperatura w sypialni

Przed wyborem kołdry do spania warto zastanowić się, jaka temperatura panuje w sypialni w ciągu nocy. Pod uwagę należy wziąć różne pory roku. Jeśli jest ona różna w zimie i w lecie, wówczas warto rozważyć zakup dwóch kołder. Każdy, kto w swojej sypialni utrzymuje niską temperaturę, powinien rozważyć zakup ciepłej kołdry, która pomimo niekorzystnych czynników zewnętrznych, utrzyma wysoką temperaturę ciała. Co istotne, gruba kołdra nie zawsze musi być ciepła. Aby zapewniła ona odpowiednią temperaturę podczas naszego snu, musi być lekka, puchowa oraz przewiewna. Najcieplejsze kołdry wykonane są zazwyczaj z wełny lub mikrowłókien. Natomiast jeśli w naszej sypialni panuje upał, wówczas warto postawić na jedwab. Ma on właściwości nie tylko ochładzające, ale także daje poczucie świeżości, co jest zdecydowanie pożądaną cechą przede wszystkim podczas cieplejszych dni. Dobrze sprawdzi się także kołdra z puchowych włókien, ponieważ są one przewiewne, a także dobrze oddychają. Warto postawić na gramaturę 300g/m2 lub mniejszą.

Rozmiar kołdry

To, jak długa i jak szeroka będzie kołdra, którą powinniśmy wybrać, zależy od szeregu czynników. Warto przede wszystkim zastanowić się, czy będzie ona używana przez jedną osobę, czy też przez dwie. Te przeznaczone dla par będą szersze w szczególności dlatego, że niejednokrotnie jednen z partnerów podczas snu zabiera kołdrę drugiej osobie. Ponadto inne wymiary będą odpowiednie dla człowieka, który ma 1,9 m wzrostu, a inne dla niższego. Przy wyborze rozmiaru kołdry duże znaczenie mają także indywidualne preferencje. Warto także uwzględnić wielkość łóżka. Zazwyczaj poleca się zakup kołdry, która będzie o 20 cm dłuższa i szersza niż miejsce, w którym śpimy. Najpopularniejszym rozmiarem kołder jest 200x220 dostępny na stronie https://posciel.to/koldry-200x220.

Kołdry dla alergików

Każdy, kto zmaga się z chorobami lub niewydolnościami układu oddechowego, powinien rozważyć zakup kołdry antyalergicznej. Jest to prawdziwy hit, ponieważ tworzy się je z ekologicznych produktów, które nie przyciągają kurzu ani roztoczy. Dzięki temu możliwy staje się zdrowy sen, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jednym z rodzajów kołdry dla alergików jest kołdra kukurydziana. Jest ona łatwa do utrzymania w czystości, absorbuje wilgoć z powietrza, a ponadto można ją prać w temperaturze 60° C. Te same właściwości wykazuje także kołdra bambusowa. Dodatkowo jednak lepiej utrzymuje ona ciepło, jednocześnie podczas lata zapewniając odpowiednią wentylację organizmu. Obie kołdry można kupić w cenie od 800 do 1200 zł. Jeśli jednak nie chcemy wydawać takiej ilości gotówki, wówczas warto przyjrzeć się kołdrom syntetycznym, których cena może wynosić nawet 100 zł. Niektóre z nich również są przyjazne dla alergików, choć nie tak ciepłe, jak te wyżej wymienione. Wybierając ten rodzaj kołdry, warto postawić na wypełnienie włóknami bioaktywnymi z modyfikowanej celulozy, ponieważ stanowi ona świetną ochronę przed rozwojem bakterii oraz pleśni.

Jakość wykonania i trwałość kołdry

Choć jest to czynnik wymieniony na końcu, to nie powinien być on mało ważny dla osób, które stoją przed wyborem odpowiedniej kołdry do spania. Nikt bowiem nie ma ochoty spędzić nocy pod niewygodnym okryciem lub wymieniać go co rok z powodu szybkiego niszczenia. Jakość i trwałość kołdry zależy przede wszystkim od producenta, dlatego warto dokładnie prześledzić opinie w Internecie przed podjęciem decyzji o zakupie. Ważne są także materiały, które zostały wykorzystane do ich wytworzenia. Najtrwalsze kołdry to te, które są wykonane z puchu. Godne uwagi są także te wypełnione pierzem oraz wełną, ponieważ ich trwałość niejednokrotnie wynosi nawet 10 lat. Kołdry z włókien syntetycznych mogą być natomiast używane tylko około 5 lat lub krócej w zależności od częstotliwości prania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.