Wiadomości z Orzesza

Pytania, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej

  • Dodano: 2019-08-26 14:00

Rekruter na rozmowie powinien pytać jedynie o rzeczy ważne z punktu widzenia zatrudnienia. Nie powinien natomiast interesować się tym, co nie ma znaczenia z perspektywy rynku pracy bądź jest jedynie jego zachcianką. Oto lista pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Życie prywatne

Pytania o szczegóły życia prywatnego nie mają żadnej podstawy na jakiejkolwiek rozmowie kwalifikacyjnej. Wszelkie informacje o liczbie posiadanych dzieci, planach na przyszłość co do rodziny bądź orientacji seksualnej nie mają bowiem żadnego znaczenia w kontekście zatrudnienia. Przy tego typu pytaniach bardzo łatwo o dyskryminację wielu grup społecznych. Co więcej, rekruter żądając tego typu informacji jawi się jako osoba chamska oraz wścibska, sam zaś pracodawca jako opresyjny i ingerujący w życie prywatne tyran.

Niekaralność

Jeśli w ogłoszeniu pracy, które znaleźliśmy za pomocą np. portalu Pracuj.pl, nie ma wzmianki o obowiązku dostarczeniu stosownych dokumentów potwierdzający niekaralność kandydata, nie mamy obowiązku rozmawiania na tematy związane z naszym stosunkiem do prawa. Rekruter ma obowiązek odnalezienia odpowiedniego kandydata do pracy, który przede wszystkim spełnia wymogi na dane stanowisko. Niektórzy jednak pracodawcy widzą w tego typu pytaniach możliwość zabezpieczenia się przed np. kradzieżą bądź zniszczeniem mienia przez pracownika i wykluczenie go już na etapie rekrutacji.

Aktywność fizyczna

W przypadku, gdy na dane stanowisko nie ma wymogów związanych z aktywnością fizyczną kandydata, osoba przeprowadzająca rekrutację nie powinna zadawać pytań w tej materii. Wiele osób może poczuć się dyskryminowanych ze względu na niepotrzebny wizerunek zewnętrzny, jaki tworzy sobie dana firma w kontekście archetypu przykładnego pracownika. Przede wszystkim powinny liczyć się umiejętności i kompetencje, a nie zdrowy wygląd czy tężyzna fizyczna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.