Wiadomości z Orzesza

Rozmowa kwalifikacyjna - Tych pytań możesz się spodziewać

  • Dodano: 2019-12-02 13:00

Po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną zacznij przygotowania do spotkania. Im więcej czasu na to poświęcisz, tym pewniej poczujesz się w decydującym momencie, a w efekcie rozmowa przebiegnie w sposób naturalny, bez zbędnego stresu. Zyskasz tym dodatkowy punkt w ocenie wystawionej przez rekrutera. Podpowiadamy listę pytań, jakich możesz się spodziewać. Przygotuj odpowiedzi i pracuj nad autoprezentacją.

Dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie?

To nie przypadek, że przeglądając oferty pracy swoją uwagę skierowałeś na to jedno ogłoszenie i właśnie na nie zdecydowałeś się odpowiedzieć. Nawet, jeśli podobnych ofert było więcej, a tak bywa w dużych i ogólnodostępnych serwisach internetowych typu Pracuj.pl, swoją karierę zawodową zaplanowałeś związać z jedną, konkretną firmą. Przygotuj argumenty, którymi przekonasz rekrutera, że dana praca nie została wybrana przypadkowo.

Dlaczego zakończyła się współpraca z dotychczasową firmą?

Prawdopodobnie rekruter zapyta Cię o powody zakończenia dotychczasowej pracy. Pod żadnym pozorem nie powołuj się na kiepskie relacje ze współpracownikami i szefa tyrana. Z kłopotliwej sytuacji wybrnij chęcią rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji, na co poprzednia praca nie dawała Ci szans. Odrobina takiej dyplomacji przyniesie Ci ocenę osoby ambitnej, otwartej na wiedzę i nowe kompetencje.

Ile chcesz zarabiać?

Temat zarobków w naszej kulturze nadal uznawany jest za coś, czego nie powinno się podejmować. Zmień swoje podejście do tej kwestii zanim wejdziesz do sali, w której odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna. Miej pewność, że takie pytanie może paść z ust rekrutera. Zorientuj się więc wcześniej, jak wygląda wysokość wynagrodzenia na podobnych stanowiskach. Uwzględnij swój staż pracy, doświadczenie zawodowe oraz kompetencje i ustal widełki stawki oczekiwanego wynagrodzenia. Pamiętaj, że od tej odpowiedzi może zależeć wysokość Twojego miesięcznego wynagrodzenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.