Wiadomości / Atrakcje Śląska Orzesze  

Poznaj tajniki górnictwa z zabrzańską Kopalnią Guido!

  • Dodano: 2021-08-04 18:00:00

Kopalnia Guido to jedno z miejsc, które powinien odwiedzić każdy mieszkaniec Górnego Śląska. Muzeum daje niepowtarzalną okazję poznania historii górnictwa węglowego „od podszewki”. Przewodnik zabierze was w podziemną podróż pełną wrażeń!

Kopalnia Guido powstała w połowie XIX wieku

Za dokładną datę powstania kopalni uznaje się 1855 rok. Jej założycielem był hrabia Guido Henckel von Donnersmarck, magnat i przemysłowiec – właśnie od jego imienia kopalnia zyskała swoją nazwę. Obecnie w kopalni nie wydobywa się już węgla, jednak stała się ona ważnym miejscem na kulturalnej mapie Śląska. Funkcjonuje w niej Muzeum Górnictwa Węglowego, które dostarcza informacji na temat rozwoju górnictwa na przestrzeni dziesięcioleci. 

Poznaj historię górnictwa

Zabrzańska Zabytkowa Kopalnia Guido ma w swojej ofercie specjalną trasę turystyczną, mającą długość około 3 kilometrów! Trasa obejmuje 2 poziomy – 170 oraz 320 metrów. Podczas zwiedzania, przewodnik opowiada turystom o trudach i technikach XX-wiecznego górnictwa. Na pierwszym z poziomów zobaczysz stajnie końskie, w których przebywały te niezbędne dla górnictwa zwierzęta. Punktem kulminacyjnym na tym poziomie jest położona najgłębiej w Polsce kapliczka św. Barbary. Podczas jej zwiedzania przewodnik wyjaśni, skąd wziął się tak silny kult tej świętej wśród górników. 

Poczuj się jak prawdziwy górnik

Na niższym poziomie znajduje się elektryczna kolejka podwieszana – jedyna w Europie, która jest udostępniona dla turystów. Poziom 320 wiąże się z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do współczesności. Dzięki efektom multimedialnym wzdłuż trasy, turysta na własnej skórze może poczuć, jak niebezpieczny jest zawód górnika. Jeżeli zechcesz wcielić się w pracownika kopalni, dostaniesz taką możliwość. Będziesz mógł przekonać się, jak wygląda prawdziwa szychta – od przebrania się w ubranie robocze, po skorzystanie z łaźni górniczej.

- Przed zjazdem otrzymasz pełny ekwipunek i strój sztygarski, a potem ruszysz w najgłębiej położone rejony Kopalni Guido - najniższy punkt trasy znajduje się na głębokości 355 metrów! Trasa wiedzie obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku. "Szychta" to propozycja dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń. – czytamy na stronie Zabytkowej Kopalni Guido.

 

Dlaczego warto?

Zabytkowa Kopalnia Guido jest jedyna w swoim rodzaju. Dlaczego warto ją zwiedzić? Posiada najgłębiej położoną trasę turystyczną w górnictwie węglowym w całej Polsce oraz jedyną w Europie kolejkę podwieszaną, z której mogą korzystać zwiedzający. Wśród eksponatów znajdują się maszyny górnicze, które ciężko zobaczyć gdziekolwiek indziej. Kopalnię koniecznie powinni odwiedzić również… Miłośnicy barów! Dlaczego? W Guido znajduje się najgłębiej położony Pub! Picie ulubionego trunku na poziomie 320 metrów z pewnością sprawi, że będzie on smakował dużo lepiej. 

Kulturalne centrum Zabrza

Na terenie zabytkowej kopalni bardzo często odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Dlaczego są bardziej wyjątkowe od innych? Ponieważ mają miejsce pod ziemią! Koncerty, spektakle, kabarety – to tylko przykłady tego, co dzieje się w kopalni na poziomie 320. Artyści chętnie odwiedzają zabrzańską kopalnie – to prawdopodobnie ich jedyna okazja, aby wystąpić w tak wyjątkowych okolicznościach.

Kopalnia Guido to obowiązkowy punkt każdej wycieczki na Górny Śląsk. Chcesz się przekonać dlaczego? Nie zwlekaj i w te wakacje postaw na alternatywną formę edukacji w postaci zwiedzania podziemi kopalni!