Wiadomości z Orzesza

1 maja – Święto Pracy 2021 wypada w sobotę. Czy należy nam się dodatkowy dzień wolny?

  • Dodano: 2021-04-21 14:15

W roku 2021 Święto Pracy 1 maja wypada w sobotę. Czy w takim wypadku pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny? Sprawdź, czy możesz przedłużyć sobie majówkę!

Nadchodzące Święto Pracy 1 maja w roku 2021 przypada w sobotę, dlatego zgodnie z Kodeksem Pracy każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę należy się dodatkowy dzień wolny od pracy. Dzieje się tak zawsze kiedy dzień świąteczny przypada w sobotę, natomiast nie dotyczy świąt przypadających w niedzielę.

Kiedy można odebrać dzień wolny za 1 maja 2021?

Najkorzystniejszą propozycją, ze względu na przedłużenie weekendu majowego, byłby wtorek 4 maja lub piątek 30 kwietnia, jednak niekoniecznie musi tak być. Pracownik nie może sam wybrać kiedy chce odebrać dzień wolny, ponieważ ta decyzja należy do pracodawcy. Może zdecydować o dniu wolnym dla wszystkich pracowników jednocześnie lub każdemu z nich wyznaczyć inną datę. Jeśli twój pracodawca się zgodzi, możesz wspólnie z nim ustalić datę dnia wolnego. 

Dodatkowy dzień wolny musi mieścić się w danym okresie rozliczeniowym. Jeśli masz miesięczny okres rozliczeniowy, to należący ci się dzień wolny musi zostać wyznaczony jeszcze w maju.

Dodatkowe dni wolne w 2021

W 2021 roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą liczyć na dwa dodatkowe dni wolne od pracy za święta przypadające w sobotę. Pierwsze takie święto to Święto Pracy 1 maja, natomiast następne będzie w grudniu. Pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), podobnie jak 1 maja, wypada w sobotę. Dlatego w grudniu również pracownikom należy się dzień wolny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również