Wiadomości z Orzesza

Bezpieczna jazda quadem. Policjanci wskazują o czym należy pamiętać

  • Dodano: 2023-07-13 07:30, aktualizacja: 2023-07-13 07:54

Jazda quadem może być przyjemnością. Z tego typu pojazdów mogą korzystać podczas letniego wypoczynku osoby, które ukończyły 14 lat. Do bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z tych pojazdów potrzebne są jednak odpowiednie uprawnienia, doświadczenie oraz umiejętności.

Quady coraz popularniejszym pojazdem rekreacyjnym 

Quady to czterokołowe pojazdy, które od kilku lat cieszą się popularnością. Najczęściej wykorzystywane są do jazdy sportowej, rekreacyjnej czy też przeprawowej. Ze względu na swoją konstrukcję tj. niewielki rozstaw kół, stosunkowo niewielką masę i przy tym osiągane znaczne prędkości trzeba jednak pamiętać, że łatwo może dojść do wywrócenia pojazdu. Dlatego też należy zachować rozwagę i nie zapominać o stosowaniu przepisów ruchu drogowego

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych z winy kierującego quadem jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Czterokołowce i czterokołowce lekkie

Ustawodawca, w zależności od masy własnej pojazdu, podzielił je na czterokołowce i czterokołowce lekkie. Czterokołowiec przeznaczony jest do przewozu osób lub ładunków, a jego masa własna nie przekracza w przypadku przewozu: rzeczy 550 kilogramów, a osób 400 kilogramów. Czterokołowcem może poruszać się osoba, która ukończyła 16 lat i posiada uprawnienie w zakresie kategorii B1 lub B. Kategorie C, D, T nie uprawniają do prowadzenia czterokołowca, z wyjątkiem czterokołowca lekkiego.

Czterokołowiec lekki to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kilogramów, a  konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Czterokołowcem lekkim może kierować osoba, która ma ukończone 14 lat i uzyskała prawo jazdy kategorii AM. Może prowadzić go również osoba, która posiada uprawnienie kat. A1, A2, A, B1, B,C1, C, D1, D, T.

O czym  należy pamiętać, zanim wsiądziesz na quada?

Zarejestrowane i ubezpieczone czterokołowce i czterokołowce lekkie mogą jeździć po drogach publicznych, w strefach ruchu i zamieszkania, ale nie mogą poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach;
kierujący czterokołowcem oraz osoba przewożona są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Przepisu tego nie stosuje się do czterokołowców fabrycznie wyposażonych w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa; przewożąc dziecko w wieku do 7 lat czterokołowcem, kierujący nie można przekraczać 40 km/h, co ważne w strefie zamieszkania prędkość dopuszczalna pojazdu i zespołu pojazdów wynosi 20 km/h.

Zdrowy rozsądek to podstawa

Poza spełnieniem niezbędnych wymagań należy kierować się również zdrowym rozsądkiem. Policja apeluje do rodziców i opiekunów, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szczególnie podczas poruszania się tego rodzaju pojazdami.


 


Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również