Wiadomości z Orzesza

Dzień Bezpiecznego Komputera

  • Dodano: 2023-10-12 11:00, aktualizacja: 2023-10-12 12:31

12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest uwrażliwienie wszystkich użytkowników na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać podczas korzystania z internetu i nowoczesnych technologii.

To też okazja, by podnosić swoją świadomość na tematy związane z cyberbezpieczeństwem.

Istnieje wiele kroków, które możemy podjąć, aby zabezpieczyć nasze komputery. Zachęcamy do zapoznania się z tymi, które przygotowali śląscy policjanci.

W erze cyfrowej ochrona naszych urządzeń i danych jest kluczowa. Komputery i internet towarzyszą nam na co dzień - używamy ich zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Umożliwiają nam komunikację z naszymi bliskimi, robienie zakupów, czy opłacanie rachunków i załatwianie różnych spraw urzędowych.

Dzisiejszy dzień to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak chronić swoje urządzenie i dane przed potencjalnymi zagrożeniami.

Oto kilka praktycznych wskazówek, które w tym pomogą:

  • Aktualizuj oprogramowanie - regularne aktualizacje systemu operacyjnego i oprogramowania to kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa. Nowe wersje często zawierają poprawki zabezpieczeń, więc upewnij się, że masz najnowszą wersję systemu.
  • Oprogramowanie antywirusowe - zainstaluj solidne oprogramowanie antywirusowe. Skanuj regularnie swoje urządzenie (możesz skorzystać z opcji planowania dostępnej w programie), aby wykryć i usunąć potencjalne zagrożenia.
  • Silne hasła - twórz silne i unikalne hasła dla różnych kont. Unikaj logowania za pomocą jednego hasła do wielu serwisów, nie zapisuj haseł na kartkach i nie zostawiaj ich w widocznych miejscach. Zachęcamy do korzystania z menadżera haseł, który sam wygeneruje mocne hasło i będzie przechowywał je w bezpieczny sposób.
  • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe - włącz funkcję uwierzytelniania dwuskładnikowego wszędzie tam, gdzie to możliwe. To dodatkowa ochrona, wymagająca podania kodu przy logowaniu, która zwiększa bezpieczeństwo konta internetowego.
  • Unikaj podejrzanych linków i załączników - nie klikaj w podejrzane linki, ani nie otwieraj załączników od nieznanych źródeł. To częsty sposób, w jaki złośliwe oprogramowanie dostaje się do komputera.
  • Ochrona prywatności - zwracaj uwagę na swoją prywatność w internecie. Możesz to zrobić korzystając z ustawień prywatności w mediach społecznościowych. Odradzamy również dzielenia się osobistymi informacjami na forum.
  • Regularne kopie zapasowe - systematycznie twórz kopie zapasowe swoich danych. W razie ataku hakerskiego lub awarii, będziesz mieć dostęp do ważnych danych.

Pamiętajmy, że to od naszej świadomości i codziennych działań, które wykonujemy online zależy, czy nasze komputery i aktywność w świecie wirtualnym są bezpieczne.  

Wspólnie zadbajmy o bezpieczny świat cyfrowy!

Dzień Bezpiecznego Komputera

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również