Wiadomości z Orzesza

Grupa SPEED w śląskiej policji. Zajmie się piratami drogowymi

  • Dodano: 2019-07-24 08:30, aktualizacja: 2019-07-24 08:40

Komenda Główna Policji zdecydowała, że w każdej komendzie wojewódzkiej stworzona zostanie grupa SPEED, na wzór tej jaka działa w komendzie stołecznej. Od środy będzie taka działać m.in. w śląskiej drogówce, a policjanci w superszybkich radiowozach będą ścigać piratów drogowych.

Śląscy policjanci w superszybkich radiowozach

Grupa SPEED zajmie się ujawnianiem wykroczeń, która najbardziej wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, takich jak: nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa czy nieprawidłowe zachowania w okolicach przejść dla pieszych. Policjanci z tej grupy do dyspozycji mają m.in. najnowsze BMW z serii 3 Gran Turismo. Dwa takie nieoznakowane radiowozy będą pilnowały bezpieczeństwa na autostradzie A4. Do policji trafią także oznakowane radiowozy BMW.

- Ci policjanci przy użyciu wideorejestratorów wykroczeń, przy użyciu motocykli – również z wideorejestratorami wykroczeń – przy użyciu laserowych mierników prędkości z wizualizacją obrazu, będą się skupiać na tych, którzy wierzą, że to jest zabawa w kotka i myszkę z policjantem. Tu idzie walka o życie, a my z tym sprzętem i tymi ludźmi przekonamy piratów drogowych, że to nie jest zabawa – tłumaczył podinsp. Rafał Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Dzięki działaniom grupy SPEED odebrano już 2,4 tys. praw jazdy

Pierwsza grupa SPEED powstała w stołecznym wydziale ruchu drogowego w listopadzie 2018 roku, by ograniczyć agresywne zachowania kierowców. Obok funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego działają w niej także policjanci z wydziału kryminalnego i wydziału do walki z cyberprzestępczością. Są także przewodnicy z psami wyszkolonymi do wyszukiwania narkotyków.

- Taktyką pracy zespołu SPEED jest ciągła zmiana taktyki pracy. Nie można powiedzieć, że policjanci pracują w tym, czy innym miejscu. Oni po prostu są wszędzie, są tam gdzie są potrzebni – podkreślił mł. insp. Piotr Jakubczak z Komendy Stołecznej Policji.

Od początku jej funkcjonowania policjanci stołecznego zespołu SPEED ujawnili ponad 12 tys. wykroczeń, z czego ponad 11 tys. dotyczyło przekroczeń prędkości. Dzięki tym działaniom odebrano 2,4 tys. praw jazdy za przekroczenie prędkości. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również