Wiadomości z Orzesza

Nowe zasady rejestracji pojazdów

  • Dodano: 2023-12-13 09:15

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów po ich nabyciu. Właściciel pojazdu ma obowiązek złożyć wniosek o rejestrację w ciągu 30 dni od dnia zakupu lub sprowadzenia pojazdu na terytorium Polski.

Dotyczy to zarówno pojazdów z krajów Unii Europejskiej, jak i z krajów trzecich. W przypadku spadku, termin liczy się od dnia stwierdzenia nabycia spadku przez sąd lub notariusza.
Nowe przepisy znoszą możliwość zgłoszenia nabycia pojazdu bez jego rejestracji. Za nieterminowe złożenie wniosku o rejestrację grozi kara grzywny w wysokości 500 zł lub 1000 zł, w zależności od długości opóźnienia.

Nowe zasady dotyczą także przedsiębiorców zajmujących się handlem pojazdami

Oni muszą złożyć wniosek o rejestrację pojazdu w ciągu 90 dni od jego nabycia. W przeciwnym razie grozi im kara grzywny w wysokości 100 zł lub 2000 zł, w zależności od długości opóźnienia.
Właściciel pojazdu sprzedanego lub oddanego do użytkowania innemu podmiotowi ma obowiązek poinformować starostę o zbyciu pojazdu w ciągu 30 dni. W przeciwnym razie grozi mu kara grzywny w wysokości 250 zł.

Iwona LupaIwona Lupa
Źródło: Fb - Aktualności Powiatu Mikołowskiego / Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również