Wiadomości z Orzesza

Oszustwa na spis powszechny - metoda na rachmistrza

  • Dodano: 2021-08-24 09:45

Do końca września bieżącego roku rachmistrzowie spisowi będą przeprowadzali wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W prosty sposób można sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego.

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą jest samospis internetowy. Metodą uzupełniającą jest wywiad telefoniczny. Dopiero w ostateczności do naszych drzwi może zapukać rachmistrz terenowy.

Spis metodą bezpośrednią skierowany jest głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z Internetu. To z kolei może spowodować pojawienie się osób, które podszywając się pod rachmistrza, będą chciały okraść seniorów z oszczędności ich życia.

Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie przypomina:

  • w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze;
  • rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer;
  • rachmistrz wyposażony jest w identyfikator i urządzenie mobilne;
  • rachmistrz nie żąda wejścia do mieszkania;
  • tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99 lub w specjalnie przygotowanej aplikacji dostępnej na stronie https://spis.gov.pl/ 
  • w razie podejrzeń co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym Policji, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

ZADBAJMY O SENIORÓW I OSOBY STARSZE – POMÓŻMY IM BEZPIECZNIE ZREALIZOWAĆ TEN OBOWIĄZEKąź️

Oszustwa na spis powszechny - metoda na rachmistrza

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również