Wiadomości z Orzesza

Powiat mikołowski "świeci przykładem"

  • Dodano: 2020-11-30 07:00, aktualizacja: 2020-11-29 19:08

Policjanci robią co w ich mocy, aby do zdarzeń z udziałem niezmotoryzowanych uczestników ruchu nie dochodziło wcale, jednak zdarzeń z ich udziałem wciąż nie brakuje.

W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież.

Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Korzystanie więc z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego

Policja przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Na nieoświetlonych ulicach, po zmierzchu, kierowcy zazwyczaj widzą jedynie światła pojazdu jadącego z przeciwnego kierunku, pieszego zauważają w ostatniej chwili. Jeżeli kierowca zauważy wcześniej takiego pieszego, który posiada element odblaskowy, to zyskuje kilka cennych sekund, aby móc ewentualnie wykonać manewr obronny. Takie elementy odblaskowe należy nosić na wierzchniej odzieży. Prawidłowo noszone powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu. 

W związku z warunkami atmosferycznymi oraz porą roku zazwyczaj zakładamy na siebie teraz odzież wierzchnią w ciemnych barwach, nie rzadko też zarzucamy na głowę kaptur, a do ręki bierzemy jeszcze parasol. Te wszystkie elementy ograniczają naszą widoczność, nie pozwalają nam się swobodnie rozglądać na drodze, a przecież jedynie nasze sprawnie działające zmysły wzroku i słuchu mogą uchronić nas od tragedii. 

Kilka dni temu policjanci mikołowskiej drogówki wraz z rozgłośnią radiową "EXPRESS FM" pojawili się w trzech miastach powiatu mikołowskiego, gdzie zakładali przechodniom odblaskowe opaski  i zachęcali ich do regularnego noszenia, zwłaszcza gdy na dworze już ciemno. Mundurowi przekonywali pieszych, że ten niewielki gadżet może uratować im życie i warto tą informacją dzielić się z najbliższymi, zwłaszcza tymi, którzy na co dzień podróżują pieszo. Kilkaset opasek trafiło do mieszkańców Mikołowa, Łazisk Górnych i Orzesza.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również