Wiadomości z Orzesza

Przedstawiciele Orzesza na EUCF Intensive Days w Brukseli

  • Dodano: 2024-06-27 13:45

Wydarzenie EUCF Intensive Days obyło się 10 i 11 czerwca w Brukseli. To inicjatywa mająca na celu wspieranie lokalnych samorządów w realizacji inwestycji związanych z transformacją energetyczną.

Przedstawiciele Orzesza wzięli w niej udział

EUCF Intensive Days zorganizowano w ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego (ang.  European City Facility - EUCF). Przypominamy, że w naszym mieście działa Orzeski Klaster Energii, w którego skład wchodzą: Miasto Orzesze, Gmina Ornontowice, 10 przedsiębiorców oraz XOOG Klastry Energii, jako koordynator. Gmina Orzesze jest beneficjentem programu EUCF i we współpracy z Gminą Ornontowice oraz XOOG Klastry Energii otrzymała grant w wysokości 60 tysięcy euro dotacji na działania związane z OZE i efektywnością energetyczną. W ramach pozyskanych środków sporządzone zostaną m.in. audyty energetyczne 4 szkół podstawowych w Orzeszu, projekty instalacji fotowoltaicznych m.in. na terenach oczyszczalni ścieków w Orzeszu oraz na kilku innych obiektach Miasta Orzesze oraz Gminy Ornontowice.

Teraz w ramach współpracy Miasto Orzesze zostało zaproszone na szkolenie EUCF Intensive Days. Wzięli w nim udział Arkadiusz Bargiel, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego Orzesze oraz Jakub Kmieć, Piotr Kurcbart i Filip Mierzwiński z XOOG Klastry Energii P.S.A, przedstawiciela koordynatora Orzeskiego Klastra Energii.

W EUCF Intensive Days wzięli udział przedstawiciele władz 70 miast i gmin z Unii Europejskiej. Odbyło się tu wiele ciekawych spotkań, dyskusji i warsztatów. Władze z Matosinhos w Portugalii, Zeist w Holandii oraz Bytomia w Polsce w osobnych prezentacjach pokazały, jak skutecznie wdrażać koncepcje energetyczne.

Istotnym punktem programu EUCF Intensive Days były warsztaty tematyczne. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, w których omawiano różne schematy finansowania projektów energetycznych, takie jak ELENA (Europejski Program Wsparcia Lokalnych i Regionalnych Projektów Energetycznych), PDA (Programy Wsparcia Inwestycyjnego), EPC/ESCO (Umowy o poprawę efektywności energetycznej) oraz PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również