Wiadomości z Orzesza

Za nami obchody Święta Niepodległości w powiecie mikołowskim

  • Dodano: 2023-11-13 07:00, aktualizacja: 2023-11-13 07:24

W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na ternie powiatu mikołowskiego od samego rana trwały uroczyste obchody. Komendanci jednostek z Mikołowa, Łazisk Górnych i Orzesza wzięli udział w głównych wydarzeniach, między innymi w uroczystym ślubowaniu klasy mundurowej jednej z miejscowych szkół średnich oraz zbiórce na mikołowskim rynku.

W tym roku obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Suwerenne państwo dla Polaków zawsze było wartością najwyższą. W latach 1772, 1793 i 1795 Prusy, Rosja i Austria dokonały trzech rozbiorów, w wyniku których Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Marzenia pokoleń Polaków o wolności spełniły się dopiero wraz z klęską wszystkich zaborców i zakończeniem I wojny światowej. Polska, po 123 latach zniewolenia, odzyskała niepodległość i rozpoczęła trudny i złożony proces odbudowy swojej państwowości.

Od samego rana w całym kraju odbywały się uroczyste obchody. Jak co roku biorą w nich udział także policjanci. Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie mł.insp. Dariusz Klimczak wraz z komendantami z Łazisk Górnych i Orzesza wziął udział, między innymi, w ślubowaniu uczniów klasy mundurowej łaziskiego Zespołu Szkół Energetycznych i Usługowych, które miało miejsce przed budynkiem miejscowego domu kultury. Następnie mundurowi oddali hołd poległym w latach 1939 - 1945. pod Pomnikiem Ofiarom Faszyzmu w centrum Mikołowa, a na koniec uczestniczyli w zbiórce na mikołowskim rynku, gdzie wraz z mieszkańcami miasta, strażakami i przedstawicielami samorządu odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego

Za nami obchody Święta Niepodległości w powiecie mikołowskim

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również