Wiadomości z Orzesza

Zatrzymani w weekend na "podwójnym gazie". Orzeszanin stracił prawo jazdy

 • Dodano: 2023-01-17 06:00, aktualizacja: 2023-01-16 20:30

W miniony weekend w ręce policjantów trafiło dwóch nietrzeźwych kierujących. Zatrzymani mieli w organizmie kolejno 0,7 oraz ponad 1,4 promila alkoholu. Jazda pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialna i niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Zaraz po nadmiernej prędkości, to właśnie nietrzeźwi kierowcy bardzo często są powodem wypadków drogowych, które kończą się utratą zdrowia, a w najgorszych przypadkach życia. Rodzaj i wysokość kary za jazdę pod wpływem jest zależna od stężenia alkoholu we krwi. Jazda pod wpływem alkoholu może łatwo doprowadzić do utraty uprawnień, a nawet do kary pozbawienia wolności. Co ważne, od 17 września 2022 roku w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, wysokość liczby punktów karnych uległa zmianie i obecnie można dostać aż 15 punktów karnych.

 • 13 stycznia, godzina 23.00 w Orzeszu na skrzyżowaniu ulic Wolności i Rybnickiej policjanci orzeskiej patrolówki zauważyli kierującego audi, który nie zatrzymał się przy znaku "STOP". Wobec sprawcy wykroczenia podjęli więc czynności. Mieszkaniec Bełku został poddany badaniu alkomatem z wynikiem 0,35 mg/l w wydychanym powietrzu, a więc nieco ponad 0,7 promila alkoholu w organizmie. 45-latkowi zatrzymano prawo jazdy.
 • 14 stycznia, po godzinie 17.00 policjanci drogówki zatrzymali mieszkańca Mikołowa, który około godziny 17.00 miał spowodować kolizję na parkingu. W chwili podejmowanych wobec 59-latka czynności, ten miał w organizmie ponad 1,4 promila alkoholu. Jeżeli badania retrospekcyjne potwierdzą podejrzenia mundurowych co do spowodowania zdarzenia drogowego pod wpływem alkoholu, mężczyzna stanie przed sądem. W trakcie legitymowania okazało się także, iż mikołowianin od 2005 roku ma cofnięte uprawnienia do kierowania.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu grozi:

 • kara grzywny nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt domowy do 30 dni,
 • bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat, 5 punktów karnych (od 17 września 2022 roku ).

Z kolei kary za jazdę w stanie nietrzeźwości może grozić:

 • kara grzywny, którą nalicza sąd w zależności od tego, jaka jest sytuacja majątkowa sprawcy,
 • ograniczenie wolności do maksymalnie 2 lata, które polega na obowiązku wykonywania prac społecznych lub potrąceniu z wynagrodzenia,
 • kara więzienia,
 • zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku do 15 lat,
 • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej),
 • 15 punktów karnych (od 17 września 2022).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również