Wiadomości z Orzesza

Zmiana nazwy ulicy Armii Ludowej

  • Dodano: 2018-01-31 09:00

Burmistrz Miasta Orzesze informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Zastępczym Wojewody Śląskiego (Dz. Urz. Woj. Śl. 2018 poz. 465) od dnia 05.02.2018 roku ulica Armii Ludowej, będzie nosić nazwę ul. Ramży na całej swojej długości, tj. od ul. Fabrycznej do ul. 1-go Maja.

Zmiana nazwy ulicy nie wymaga od osób na niej zamieszkałych wymiany dokumentów jak dowody osobiste, prawa jazdy czy dowody rejestracyjne - można ich używać do momentu aż stracą ważność. Nie trzeba także aktualizować deklaracji śmieciowej ani danych związanych z podatkiem od nieruchomości. W przypadku konieczności przekazania informacji o zmianie nazwy ulicy w związku z trwającymi sprawami sądowymi czy administracyjnymi dotyczącymi ujawnienia w księgach wieczystych zmiany nazwy ulicy oraz jej uwzględnienia we wszelkich rejestrach odbywa się to bezpłatnie.

Mieszkańcy powinni jednak mieć na uwadze, że we własnym zakresie powinni zaktualizować dane adresowe w bankach, zakładach pracy, a także u dostawców energii elektrycznej, gazu i usług telekomunikacyjnych. W przypadku Urzędu Skarbowego informacje o zmianie nazwy ulicy można przekazać wraz z deklaracją podatkową za rok 2017.

Zmian nazw ulic jest efektem ustawy o zakazie propagowania komunizmu i innych ustrojów totalitarnych. Ta weszła w życie 2 września ubiegłego roku. Nowe prawo dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw ulic, które (jako podlegające ustawie) wskazał Instytut Pamięci Narodowej. Orzescy radni pozostawili dotychczasowe nazwy dla 4 z 6 wskazanych przez IPN (tj. ul. Marksa, ul. 22 Lipca, ul. Sawickiej i ul. Krasickiego), ponieważ nadano im nowego, niekomunistycznego patrona.

W przypadku ul. Armii Ludowej zmianę nazwy wprowadził Wojewoda Śląski w drodze zarządzenia zastępczego z dnia 19.12.2017r., natomiast w stosunku do ul. Gen.Ziętka i Majakowskiego wciąż oczekuje się na odpowiednie decyzje.

Dodatkowo informuje się, że ul. Waryńskiego, ul. Traugutta, ul. 1 Maja, ul. Brzechwy oraz ul. Broniewskiego nie podlegają zmianie w trybie ustawy dekomunizacyjnej.

O dalszych podejmowanych czynnościach Urząd Miejski Orzesze będzie na bieżąco informował wszystkich mieszkańców.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również