Wiadomości z Orzesza

Kąpiel niemowlaka- co warto o niej wiedzieć?

  • Dodano: 2018-10-08 12:30

Pierwsza kąpiel noworodka może okazać się stresująca. Maleństwo jest niezwykle delikatne, a świeżo upieczeni rodzice nie mają jeszcze doświadczenia i odpowiedniej wiedzy. Z tego też względu najlepiej przeprowadzić ją w towarzystwie położnej bądź osoby posiadającej dziecko. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, to koniecznie musimy zapoznać się z pewnymi zasadami.

Kiedy kąpać niemowlę?
Dziecko możemy wykąpać o dowolnej porze, jednak zaleca się to zrobić po wieczornym karmieniu. Jest wówczas znacznie spokojniejsze, a co za tym idzie, występuje duże prawdopodobieństwo, że prześpi spokojnie przynajmniej część nocy. Kąpiel przeprowadzić można w łazience, ale niekoniecznie. Jeżeli nie mamy miejsca, aby ustawić w niej wanienkę, to przenieśmy ją do większego pomieszczenia, np. salonu lub sypialni. Obok niej powinien znajdować się przewijak. Istotna jest przy tym temperatura panująca w pokoju. Optymalna to ok. 22-24 stopni Celsjusza. Zimą może okazać się, że potrzebne będzie wcześniejsze dogrzanie pomieszczenia, w którym będziemy kąpać niemowlaka.

Co trzeba przygotować do kąpieli?
Wbrew pozorom do kąpieli małego dziecka potrzeba o wiele więcej akcesoriów i kosmetyków aniżeli ma to miejsce w przypadki dorosłych. Podstawa to oczywiście duży ręcznik, którym można owinąć niemowlę zaraz po kąpieli. Dobrym wyborem będą ręczniki z doszytym kapturkiem. Potrzebna będzie także tetrowa pieluszka oraz jałowe gaziki, które wykorzystuje się do pielęgnacji pępka. Do mycia buzi należy przygotować oddzielną miseczką z przegotowaną wodą, zaś do czyszczenia uszu pałeczki z watą. Do kąpieli potrzebna będzie również myjka dla dzieci, specjalny żel dla niemowląt oraz oliwka po kąpieli i czysta pieluszka. Warto mieć także w pobliżu chusteczki do oczyszczania pupy. ​Wszystkie akcesoria tego rodzaju, dostępne są na stronie https://babydeco.eu/pl/c/reczniki-kapielowe-poncha-szlafroki-pieluszki-chusteczki/53.

O czym jeszcze musimy pamiętać?
W pierwszych tygodniach życia dziecka do kąpieli warto stosować wodę przegotowaną. Najlepiej zrobić to w garnku bez pokrywki, dzięki czemu odparuje z niej chlor. Woda musi nieco przestygnąć, dlatego dobrze przygotować ją na godzinę przed kąpielą. Temperatura wody do kąpieli niemowlaka musi wynosić 37 stopni Celsjusza. Do jej sprawdzenia służą specjalne termometry. Wody w wannie nie powinno być za dużo, wystarczy że będzie sięgać ok. 10 cm powyżej dna naszej wanienki. W jej środku warto wyłożyć tetrową pieluszkę lub gumową matę. Bezwzględnie nie można stosować kosmetyków dedykowanych osobom dorosłym. Dla maluszków przeznaczone są specjalne kosmetyki. Nie należy używać ich zbyt dużo, ponieważ zwiększy to ryzyko wystąpienia podrażnienia.

Z początku rytuał codziennej kąpieli może zabierać dużo czasu, ponieważ przygotować trzeba mnóstwo rzeczy. Z czasem jednak kiedy nabierzemy wprawy czas poświęcony na kąpiel znacznie się skróci. Dla starszych dzieci do wanienki warto dodać także zabawki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.