15 lipca 1920 roku, a więc 99 lat temu, Sejm odrodzonej Rzeczpospolitej przyjął Konstytucję, w której zawarto również statut organiczny województwa śląskiego. Tak obszar, który przez setki lat był przecinany zmieniającymi się nieustannie granicami, stał się regionem również formalnie. Mało tego, stał się regionem z dużym zakresem autonomii. W rocznicę tego wydarzenia od kilku już lat obchodzimy Dzień Śląskiej Flagi.
Dlaczego śląska flaga ma barwy żółto-błękitne?
Województwo śląskie w latach 1920 – 1939 było jedyną autonomiczną jednostką administracyjną w ramach II Rzeczpospolitej. W herbie powstałego wówczas województwa widniał złoty orzeł na kobaltowym tle, wykorzystano więc autentyczny, historyczny herb Piastów górnośląskich Księstwa opolski-raciborskiego, który na pewno był już wykorzystywany w pierwszej połowie XIII wieku, bo widnieje na jednej z pieczęci datowanej na 1222 rok.
Herb, który niewiele się od ośmiu wieków zmienił, w 2001 roku został również ustanowiony uchwałą sejmiku województwa śląskiego.To właśnie złoty orzeł i kobaltowy błękit nadały barwy śląskiej fladze.
Skąd pomysł na obchodzenie Dnia Śląskiej Flagi?
Dzień Śląskiej Flagi został ustanowiony w 2014 roku z inicjatywy ówczesnego posła na Sejm RP, Marka Plury. Jak tłumaczył sam pomysłodawca, zależało mu na tym, aby żółto-błękitna flaga stała się symbolem tożsamości Ślązaków, a dzień 15 lipca stał się okazją do zamanifestowania swojego lokalnego patriotyzmu i dumy z bycia Ślązakiem.
I faktycznie, Dzień Śląskiej Flagi staje się coraz bardziej popularny, a przed wieloma urzędami w naszym regionie dumnie trzepoczą dzisiaj nie tylko barwy biało – czerwone, ale również żółto – niebieskie.