Wiadomości z Orzesza

III Śląski Protest przeciwko budowie linii nr 170 Kolei Dużych Prędkości

  • Dodano: 2024-05-29 08:30, aktualizacja: 2024-05-29 08:59

Wczoraj, 28 maja, mieszkańcy Śląska przeprowadzili III Śląski Protest przeciwko budowie linii nr 170 Kolei Dużych Prędkości w zaproponowanym wariancie. Protestujący zablokowali przejście dla pieszych na DK81, popularnie zwaną “wiślanką”, w Orzeszu Woszczycach.

III Śląski Protest przeciwko budowie linii nr 170 Kolei Dużych Prędkości

Wśród miejscowości zagrożonych tą inwestycją znajdują się Czerwionki-Leszczyny, Palowice, Bełk, Świerklan, Orzesza, Mikołów, Łaziska Górne, Mszana i Godów.

Wojewoda śląski, Marek Wójcik, który przyjechał na miejsce protestu, poinformował, że żadne ostateczne decyzje co do przebiegu linii nr 170 nie zostały jeszcze podjęte. Jednak obiecał, że zorganizuje spotkanie samorządowców i strony społecznej z przedstawicielami organów odpowiedzialnych za inwestycję. Zapewnił protestujących, że będą na bieżąco informowani i będą mogli zgłaszać swoje uwagi.

Projekt budowy linii kolejowej dużych prędkości na odcinku od Katowic do granicy państwa z Czechami wciąż budzi kontrowersje i obawy mieszkańców. Mimo wielu obietnic i deklaracji ze strony obecnie rządzącej koalicji, projekt ten jest nadal procedowany, a nawet przyśpiesza. Mieszkańcy uważają, że ignorowanie ich głosów jest niedopuszczalne, a inwestycja, która nigdy nie została z nimi skonsultowana i uzasadniona, niszczy najbardziej wartościowe i unikalne tereny regionu. Przykładowo, pas 160 metrów wokół inwestycji zawiera 45% powierzchni urbanistycznej Palowic, przechodzi przez samo centrum Orzesza, a w centrum Mikołowa i Kamionki obejmuje 1 463 mieszkańców i trwale podzieli to 800-letnie miasto.

Warto podkreślić, że mieszkańcy wciąż walczą o swoje prawa i starają się wpłynąć na decyzje polityczne w tej sprawie. Ich determinacja jest godna podziwu, a protesty stanowią ważny głos społeczny w debacie na temat tej kontrowersyjnej inwestycji.

III Śląski Protest przeciwko budowie linii nr 170 Kolei Dużych Prędkości

Iwona LupaIwona Lupa
Źródło: FB Aktualności Powiatu Mikołowskiego / Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również