Wiadomości z Orzesza

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na urlop?

  • Dodano: 2021-06-25 10:45

Czas wyjazdów wakacyjnych to często okres wytężonych przygotowań do podróży. Aby spędzony urlop był udany i pozostał na długo w naszej pamięci miłym wspomnieniem, zadbajmy o właściwe zabezpieczenie pozostawionego mienia, tak aby po powrocie nie czekała na nas przykra niespodzianka.

Podczas gdy wakacje są dla nas okresem wypoczynku, dla złodziei jest to czas żniw. Zatem, jak właściwie zabezpieczyć dom, mieszkanie, piwnicę czy garaż przed wyjazdem na urlop?
 

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?

 
Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie osoby zaufanej, która zaopiekuje się naszym mieszkaniem
Pozostawmy jej klucze, aby w ciągu dnia otwierała okna, wieczorem zapalała światło, wyciągała korespondencję ze skrzynki pocztowej, usuwała pozostawione ulotki reklamowe. Niezmiennie od wielu lat, najlepszym zabezpieczeniem naszego domu czy mieszkania jest dobry sąsiad, który będzie czuwał nad pozostawionym przez nas dobytkiem.
 
Dobrze znający się mieszkańcy mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Dlatego warto porozmawiać z sąsiadami o bezpieczeństwie i ustalić zasady „Sąsiedzkiej czujności”. Kiedy podczas nieobecności sąsiada usłyszymy hałas w jego mieszkaniu, zobaczymy nieznajomego próbującego otworzyć jego drzwi, zauważymy podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej lub na parkingu - nie wahajmy się natychmiast poinformować o tym Policję.
 
 
W zabezpieczeniu mieszkania pomagają nam również środki techniczne - solidne, patentowe zamki w drzwiach, posiadające atesty gwarantujące nam odpowiednią jakość oraz zamontowane w drzwiach zabezpieczenia przeciwwyważeniowe. Godnym rozważenia rozwiązaniem są także blokady klamek okiennych, zainstalowanie systemu alarmowego połączonego z czujnikami ruchu, wyposażenie naszego domostwa w automatyczne włączniki oświetlenia, które podczas naszej nieobecności, o zaprogramowanej godzinie będą zapalać i gasić światło w poszczególnych pomieszczeniach. Najbardziej narażone na włamania są mieszkania położone na parterze i najniższych piętrach oraz domy jednorodzinne. Złodzieje najczęściej forsują drzwi balkonowe czy okna poprzez ich wyważenie, stłuczenie szyby, usunięcie kitu. Zabezpieczeniem przed taką ingerencją jest zastosowanie foli czy rolet antywłamaniowych oraz okratowanie okien piwnicznych, w szczególności tych znajdujących się z tyłu domu. Nie zapominajmy także o właściwym zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu. Zadbajmy o prawidłowo działające oświetlenie wokół domu i przed drzwiami wejściowymi do mieszkania – włamywacze unikają miejsc oświetlonych, gdzie mogą być łatwo zauważeni przez osoby postronne.
 
 
Nawet w najlepiej zabezpieczonym mieszkaniu nie pozostawiajmy kosztowności czy większej ilości gotówki. Cenne przedmioty najlepiej jest zdeponować w banku. Zapiszmy numery fabryczne wartościowych przedmiotów takich jak DVD, komputer, telewizor, kamera, zróbmy listę a jeżeli to możliwe także dokumentację fotograficzną posiadanej biżuterii, antyków, obrazów – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie. Nie chwalmy się osobom postronnym swoją zamożnością, nowo zakupionymi sprzętami RTV, itp. Zwracajmy baczną uwagę na to jakie informacje zamieszczamy o sobie na portalach społecznościowych. Nie publikujmy zdjęć na których w tle widoczne jest wyposażenie naszego mieszkania. Zachowajmy powściągliwość i nie opowiadajmy osobom postronnym gdzie jedziemy na urlop i na jak długo. Spokój o pozostawione podczas wakacyjnych wyjazdów mienie, zapewni nam wykupienie polisy ubezpieczeniowej.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również