Wiadomości z Orzesza

Obchody Święta Policji garnizonu mikołowskiego

  • Dodano: 2022-07-12 06:30, aktualizacja: 2022-07-11 23:26

W miniony piątek w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu miały miejsce uroczyste obchody Święta Policji garnizonu mikołowskiego.

W piątek 8 lipca obyła się uroczystość z okazji, przypadającego na dzień 24 lipca, ustawowego Święta Policji. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz komisariatów w Orzeszu i Łaziskach Górnych tym razem spotkali się w sali widowiskowej orzeskiego MOK-u w dzielnicy Jaśkowice. Najważniejsze dla mundurowych wydarzenie w roku rozpoczęło się punktualnie o godzinie 10.30. Dowódca uroczystości komisarz Rafał Ciesielski złożył meldunek Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektorowi Arturowi Bednarkowi.

Kto pojawił się na uroczystości?

Wśród gości znaleźli się, między innymi: reprezentująca poseł do Parlamentu Europejskiego Izabelę Kloc - asystentka krajowa Izabela Racja, konsul honorowy Republiki Austrii Mirosław Bienioszek, Starosta Mikołowski Mirosław Duży wraz ze swoim Zastępcą Tadeuszem Marszolikiem, Przewodnicząca Rady Powiatu Mikołowskiego Barbara Pepke, Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach inspektor Zbigniew Chrzęstek, Burmistrz Orzesza Mirosław Blaski, Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł, Zastępca Burmistrza Mikołowa Mateusz Handel oraz Iwona Spychała-Długosz, Wójt Gminy Ornontowice Marcin Kotyczka wraz ze swoim Zastępcą Dariuszem Spyrą, Sekretarz Miasta Łaziska Górne Elżbieta Piecha, Wiceprezes Sądu Rejonowego w Mikołowie Katarzyna Klisz, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Mikołowie Alicja Domańska. Ponadto, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych: Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach, Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie, Komend Miejskich i Powiatowych Policji z Gliwic, Żor i Bierunia, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Katowic, Straży Miejskich z Mikołowa i Łazisk Górnych, Ochotniczych Straży Pożarnych, duchowieństwo, przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych z terenu powiatu mikołowskiego oraz przedstawiciele lokalnych szpitali, kopalń, elektrowni i banków. Nie mogło zabraknąć także osób, które reprezentują związki zawodowe policyjne, cywilne, policyjnych emerytów i Stowarzyszenie IPA.

Jako gospodarz akademii, w pierwszej kolejności, głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie nadkomisarz Dariusz Klimczak. Szef mikołowskich stróżów prawa nawiązał do wielu kwestii, które pojawiły się w minionych latach, a z powodu pandemii nie mogły zostać zrealizowane. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że oprócz corocznego Święta Policji, rok 2022 jest także 100. rocznicą powstania Policji Województwa Śląskiego. Następnie podziękował za współpracę i codzienną pomoc władzom samorządowym i instytucjom, z którymi miejscowi policjanci każdego współdziałają na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Nadkomisarz Klimczak wyraził wdzięczność wobec związków zawodowych i policyjnych emerytów, bez których przychylności wiele projektów nie mogłoby zostać zrealizowanych. Podziękowania skierował także do pracowników cywilnych. Na koniec zwrócił się do świętujących tego dnia policjantek i policjantów, którzy w codziennej służbie niejednokrotnie wykazują się poświęceniem, ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem, co przekłada się na najważniejsze dla formacji - poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia lokalnej społeczności. Podsumowując swoje wystąpienie komendant dodał, że jest dumny kierując tak wspaniałym gronem ludzi.

Akty nominacyjne

Najważniejszym punktem w harmonogramie uroczystości były mianowania na wyższe stopnie policyjne. Akty nominacyjne na wyższy stopień policyjny otrzymało łącznie 60 policjantów garnizonu mikołowskiego, w tym: w korpusie oficerów młodszych na wyższy stopień policyjny mianowano 1 policjanta, w korpusie aspirantów 30 policjantów, w korpusie podoficerów 23 policjantów. Akty mianowania wręczał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Artur Bednarek, zaś gratulacje składał Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie nadkomisarz Dariusz Klimczak. Z kolei w korpusie szeregowych, na wyższy stopień policyjny, mianowano 6 policjantów.

Obchody Święta Policji były też doskonałym momentem na wręczenie odznaczeń związkowych. Medale 30-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów - za wsparcie i pomoc w działaniach Zarządu - zostały przyznane ośmiu osobom. Wyróżnieni zostali: Starosta Mikołowski Mirosław Duży i jego Zastępca Tadeusz Marszolik, Burmistrz Orzesza Mirosław Blaski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej brygadier Damian Krawczyk, dyrektor KWK Bolesław Śmiały Grzegorz Conrad, Naczelnik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Bartłomiej Depta, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu Bartłomiej Marek, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Orzeszu podkomisarz Przemysław Panfil oraz Przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów aspirant sztabowy Artur Mendera. Medale wręczył Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów aspirant sztabowy Jacek Bryła.

Następnie głos zabrali kolejno asystentka krajowa europoseł Izabeli Kloc, Starosta Mikołowski, Burmistrz Orzesza oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Bednarek. W swoim wystąpieniu komendant w dużej mierze nawiązał do historii śląskiej Policji. Następnie wyraził zadowolenie z wyników, jakie osiągają obecnie mundurowi z powiatu mikołowskiego na tle pozostałych ponad 30 jednostek Policji w województwie. Komendant zwrócił się do członków rodzin policjantów i podziękował za wyrozumiałość wobec specyfiki służby w formacji. Awansowanym funkcjonariuszom życzył pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny jedynej w Polsce orkiestry dudziarskiej Częstochowa Piepes & Drumes grającej tradycyjną muzykę szkocką, której członkiem jest jeden z mikołowskich policjantów aspirant sztabowy Adrian Górski. Zespół zaprezentował się w tradycyjnych militarnych strojach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również