Wiadomości z Orzesza

Pijanych na drogach wciąż nie brakuje

  • Dodano: 2020-01-03 11:45

Policjanci mikołowskiej drogówki każdego dnia prowadzą kontrole stanu trzeźwości kierujących pojazdami.

Jak się okazuje, mimo licznych apeli policji oraz regularnie przekazywanych informacji dotycząch zdarzeń drogowych z udziałem pijanych osób, tych na podwójnym gazie wciąż nie brakuje. Tylko od 1 stycznia br., mundurowi z Mikołowa zatrzymali 6 osób, które wsiadły za kółko pod znacznym wpływem alkoholu.

Rok 2020 dopiero co się zaczął, a w policyjnych statystykach odnotowano już 6 osób, które po terenie powiatu mikołowskiego poruszały się w stanie nietrzeźwości. Dziś rano o godzinie 06:33 w Mikołowie na ulicy Staropodleskiej patrol drogówki zatrzymał 55-latka z Katowic, który kierował samochodem osobowym mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Z kolei wczoraj zatrzymanych zostało aż 3 kierujących, których wyniki badań wskazały od 0,5 do 0,7 promila alkoholu.

Przypominamy, iż kary dla pijanych kierowców podzielić można na dwie kategorie:

  1. stan po spożyciu alkoholu uznawany jako wykroczenie. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,2 - 0,5 promila. Za to przewinienie grozi kara aresztu lub grzywny nie niższej niż 50 zł. Nietrzeźwy kierujący może się spodziewać również punktów karnych i zatrzymania prawa jazdy na co najmniej 14 dni.
  2. stan nietrzeźwości. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Jest traktowany jak przestępstwo. Zagrożony karą grzywny, pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo kierowca może zostać ukarany punktami karnymi i odebraniem prawa jazdy a w wyjątkowych sytuacjach także dożywotnim zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi.
     

PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

  • zmniejsza szybkość reakcji
  • ogranicza pole widzenia
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.