Wiadomości z Orzesza

Pijanych na drogach wciąż nie brakuje

  • Dodano: 2020-01-03 11:45

Policjanci mikołowskiej drogówki każdego dnia prowadzą kontrole stanu trzeźwości kierujących pojazdami.

Jak się okazuje, mimo licznych apeli policji oraz regularnie przekazywanych informacji dotycząch zdarzeń drogowych z udziałem pijanych osób, tych na podwójnym gazie wciąż nie brakuje. Tylko od 1 stycznia br., mundurowi z Mikołowa zatrzymali 6 osób, które wsiadły za kółko pod znacznym wpływem alkoholu.

Rok 2020 dopiero co się zaczął, a w policyjnych statystykach odnotowano już 6 osób, które po terenie powiatu mikołowskiego poruszały się w stanie nietrzeźwości. Dziś rano o godzinie 06:33 w Mikołowie na ulicy Staropodleskiej patrol drogówki zatrzymał 55-latka z Katowic, który kierował samochodem osobowym mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Z kolei wczoraj zatrzymanych zostało aż 3 kierujących, których wyniki badań wskazały od 0,5 do 0,7 promila alkoholu.

Przypominamy, iż kary dla pijanych kierowców podzielić można na dwie kategorie:

  1. stan po spożyciu alkoholu uznawany jako wykroczenie. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,2 - 0,5 promila. Za to przewinienie grozi kara aresztu lub grzywny nie niższej niż 50 zł. Nietrzeźwy kierujący może się spodziewać również punktów karnych i zatrzymania prawa jazdy na co najmniej 14 dni.
  2. stan nietrzeźwości. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Jest traktowany jak przestępstwo. Zagrożony karą grzywny, pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo kierowca może zostać ukarany punktami karnymi i odebraniem prawa jazdy a w wyjątkowych sytuacjach także dożywotnim zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi.
     

PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

  • zmniejsza szybkość reakcji
  • ogranicza pole widzenia
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.