Wiadomości z Orzesza

Podsumowanie działań pn. "Bezpieczny pieszy"

  • Dodano: 2024-06-17 12:15, aktualizacja: 2024-06-17 13:28

W miniony piątek podczas działań pod nazwą „Bezpieczny pieszy” funkcjonariusze mikołowskiej drogówki ujawnili 53 wykroczenia. Większość dotyczyła przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Policjanci apelują o rozwagę na drodze i jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego.

Akcja "Bezpieczny pieszy" 

"Bezpieczny pieszy" to akcja, która na stałe wpisała się w harmonogram działań mikołowskich policjantów. Funkcjonariusze, podczas działań, zwracają szczególną uwagę na kierujących łamiących przepisy ruchu drogowego, zapewniające bezpieczeństwo niechronionym użytkownikom dróg. Bacznie przyglądają się też pieszym, którzy lekceważąc obowiązujące zasady, sami narażają się na uszczerbek na zdrowiu, a nawet utratę życia. Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w tracie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, czy karoserię samochodu. Tam, gdzie jest to możliwe, ruch pieszych i ruch pojazdów jest oddzielony. Niestety w wielu przypadkach odbywa się on wspólnie, np. podczas przechodzenia przez jezdnię. W tym przypadku bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

Podczas działań policjanci ujawnili łącznie 53 wykroczenia popełnione przez kierujących, którzy przekraczali prędkość w rejonie przejść dla pieszych.

Najpoważniejsze błędy popełniane przez pieszych to:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • przebieganie przez nią,
  • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • przechodzenie, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

Najpoważniejsze błędy popełniane przez kierujących wobec pieszych to:

  • przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych,
  • wyprzedzanie na pasach i bezpośrednio przed nimi,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym:  znajdującym się na przejściu oraz wchodzącym na nie, przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.

Niejednokrotnie w zdarzeniach drogowych uczestniczą nietrzeźwi piesi, którzy poprzez ograniczoną świadomość są szczególnie narażeni na potrącenia przez pojazdy. Apelujemy również do nich, żeby zachowali należytą ostrożność na drodze, szczególnie podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zachęcamy do noszenia odblasków. Pamiętajmy, że to my sami mamy największy wpływ na własne bezpieczeństwo. Stosując się do przepisów, możemy zmniejszyć ryzyko uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, a co za tym idzie odniesienia obrażeń czy utraty życia. - przypomina oficer prasowy KPP Mikołów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również