Wiadomości z Orzesza

Sensoryczny Ogród Botaniczny otwarty

  • Dodano: 2023-10-20 07:30, aktualizacja: 2023-10-20 07:34

W Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 1 w Orzeszu powstał Sensoryczny Ogród Botaniczny.  

10 października miało miejsce jego oficjalne otwarcie.

W krótkiej uroczystości wzięli udział m.in. Sylwia Krawczyk, zastępca burmistrza Orzesza, Jan Mach, przewodniczący Rady Miejskiej, Karina Jaszczyk, dyrektor Przedszkola nr 1, Gabriela Kret, dyrektor SP1, nauczyciele i dzieci z P1.

Przedszkolaki przygotowały piękny program artystyczny, w którym przebrane za zwierzęta otworzyły nowe miejsce w przedszkolnym ogrodzie.

Sensoryczny Ogród Botaniczny to miejsce do edukacji przyrodniczej, zabawy i terapii. Dzieci mogą korzystać tu z kolorowej ścieżki sensorycznej, która została wyłożona różnymi materiałami tj. żwir, plastikowe nakrętki do butelek, drewno, piasek, sztuczna trawa. Niektóre już nie mogły się doczekać lata kiedy po ścieżce będą biegać na bosaka.

Przedszkolaki będą pielęgnować rosnące tu rośliny, obserwować jak zmienia się przyroda i jak żyją owady, bo w ogrodzie umieszczono dla nich specjalne domki.  Widać było, że najmłodsi mają smykałkę do prac w ogrodzie, bo roślin rosnących w zielniku i warzywniku pozazdrościłby im niejeden ogrodnik.  Pod drzewami powstała strefa gier ekologicznych np. kółko i krzyżyk z wykorzystaniem szyszek i kasztanów lub warcaby z kamyczków.

- Prace w ogrodzie uczą cierpliwości, wytrwałości w dążeniu do celu oraz odpowiedzialności. Naszym dzieciom od razu się tu spodobało, a wiosną i latem w ogrodzie będzie jeszcze ładniej – mówi  Karina Jaszczyk, dyrektor Przedszkola nr 1.

Po oficjalnym otwarciu na dzieci czekała mała niespodzianka. Sylwia Krawczyk i Jan Mach rozdali im słodkie upominki.

Sensoryczny Ogród Botaniczny powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach programu 5.1 „Zakładanie mini ogrodów botanicznych, mini arboretów przy placówkach, w których prowadzona jest edukacja ekologiczna” w wysokości 10 000 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również