Wiadomości z Orzesza

Bieżnia - najpopularniejszy sprzęt do ćwiczeń!

  • Dodano: 2019-10-21 12:30

Wszyscy miłośnicy siłowni doskonale wiedzą, że bieżnia cieszy się największą popularnością ze wszystkich sprzętów. Z reguły na sali jest ich wiele, a można mieć problem z dostaniem się na jedną z nich. Wszystko dlatego, że to doskonały sprzęt dla każdej osoby dbającej o formę. Idealnie sprawdzi się wśród początkujących, jak i zaawansowanych amatorów aktywności fizycznej. Co jednak warto wiedzieć na temat bieżni?

Dlaczego warto korzystać z bieżni mechanicznej?

Bieżnia mechaniczna ma wielu zwolenników! Jednak nadal są osoby, które zastanawiają się, po co z niej skorzystać. W końcu biegać można wszędzie i nie trzeba mieć do tego odpowiedniego sprzętu. Jednak nie zapominajmy, że nie wszyscy mogą trenować na zewnątrz w każdych warunkach. Natomiast bieżnia sprawia, że nie trzeba przerywać aktywności fizycznej, a można ją kupić na specialfitness.pl

Co jeszcze sprawia, że warto z niej korzystać? Przede wszystkim nie mamy wpływu na ukształtowanie terenu i musimy się do niego dopasować. Tymczasem w przypadku bieżni jest zupełnie inaczej. Jeżeli potrzebujemy w danej chwili biec pod górę, wystarczy tylko ustawić odpowiedni program. W dodatku pomoże nam utrzymać stałe tempo, co nie zawsze udaje się w naturalnych warunkach. Bieżnia ułatwia też łączenie treningu biegowe z siłowym. Jeżeli ćwiczymy na siłowni lub w domu, to po zakończonym biegu wszystkie akcesoria mamy pod ręką. 

Czy bieganie na bieżni jest bezpieczne?

Mnóstwo osób rezygnuje z treningu na bieżni, ponieważ uważa, że nie jest ona bezpieczna. Przez wiele lat panowało przekonanie, że obciąża ona stawy i wpływa negatywnie na stan ćwiczących. Jednak nie ma żadnych badań, które potwierdzają te tezy. W dodatku na bieżni często trenują najlepsi zawodnicy w Polsce i na świecie. Przygotowuje się też wiele planów treningowych, które uwzględniają ten sprzęt treningowy. Oczywiście również w czasie biegania można złapać kontuzję. Jednak najczęściej dzieje się tak z winy osoby trenującej. Nie wolno zapominać, że z bieżni trzeba korzystać w odpowiedni sposób, a przede wejściem na nią warto przeprowadzić rozgrzewkę. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo korzystania z niej. Należy też mieć na uwadze nasze możliwości i nie przesadzać z ćwiczeniami, szczególnie na początku naszej przygody ze sportem. 

Jakie ćwiczenia urozmaicą trening na bieżni?

Panuje również powszechne przekonanie, że trening na bieżni jest bardzo nudny. W końcu samo bieganie nie jest zbyt ciekawe! Jednak są pewne sposoby, które sprawiają, że trening na bieżni staje się zdecydowanie ciekawszy. Oto kilka takich ćwiczeń:
• Wielozadaniowość – trening na bieżni bardzo łatwo połączyć z innymi aktywnościami. Można zmniejszyć prędkość, wziąć w ręce hantle i w tym samym czasie trenować też ramiona. 
• Biegi interwałowe połączone z przysiadami i wyskokami – wystarczy biegi podzielić na kilka serii, a pomiędzy nimi dołączyć inne ćwiczenia. Trzeba tylko pamiętać, że na początku czekają nas olbrzymie zakwasy, ale naprawdę warto trochę pocierpieć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.