Wiadomości z Orzesza

Co współczesny student wiedzieć powinien?

  • Dodano: 2019-12-20 13:30, aktualizacja: 2020-01-16 13:37

Żeby wynieść ze studiów maksymalnie dużo, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Serwis notatek.pl podpowiada początkującym studentom co zrobić, żeby ułatwić sobie życie na uczelni. Czasem okazuje się, że kilka drobnych z pozoru tricków może sprawić, że nasza nauka stanie się nie tylko niezwykle efektywna, ale również przyjemna.

Nie skupiaj się tylko i wyłącznie na notatkach

Przyglądając się studentom na wykładzie można wyodrębnić dwie grupy. Pierwszą z nich są osoby, które notują dosłownie wszystko. Nie odrywają one oczu od notatnika i tak naprawdę nie wiedzą do końca co się wokół nich dzieje. Inna grupa to studenci, którzy nie notują nic. Obydwie te postawy są niewłaściwe. Jeżeli bezrefleksyjnie zapisujesz każde słowo wykładowcy, pozbawiasz się możliwości uczestnictwa w wykładzie. Nie masz czasu pomyśleć, o czym właśnie jest mowa, bo martwisz się o to, że nie udało Ci się zapisać ostatniego zdania. Kiedy mija półtorej godziny masz pełny notatnik i pustą głowę. Nie o to do końca chodzi.

Z kolei jeśli nie notujesz nic, możesz mieć poważne problemy podczas kolokwiów i egzaminów. Po upływie kilku miesięcy (a prawdopodobnie znacznie wcześniej) zapomnisz o czym była mowa na zajęciach nawet jeżeli aktywnie w nich uczestniczyłeś.

Jeżeli jesteś studentem sprytnym, jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego zajrzysz do serwisu notatek.pl. Możesz tam znaleźć notatki studentów z różnych uczelni. Jest ich ponad 120 tysięcy, dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że będzie tam coś z zajęć, na które będziesz uczęszczać w tym semestrze. Kiedy zapoznasz się z treścią notatek innych studentów będziesz mniej więcej wiedział o czym jest mowa na Twoim wykładzie. W przypadku, kiedy prowadzący zdecyduje się zmodyfikować treść wykładu, szybko to zauważysz i odnotujesz. Taka nauka będzie bardzo efektywna. 

Co więcej, kiedy zapoznasz się z materiałami z notatek.pl będziesz mógł zawczasu zapytać wykładowcę o zagadnienia, które są dla Ciebie niejasne. Zdecydowanie na tym skorzystasz, a dodatkowo zrobisz wrażenie osoby inteligentnej, kompetentnej i zainteresowanej przedmiotem.

Do robienia notatek wykorzystaj laptopa

Jeżeli tylko masz taką możliwość, zabieraj na zajęcia laptopa. Nadaje się on idealnie do robienia notatek, ponieważ prawdopodobnie piszesz przy jego pomocy szybciej niż odręcznie.

Notatki robione na laptopie mają jeszcze jedną zaletę – są przejrzyste. Kiedy notujesz odręcznie – bardzo się spieszysz, w efekcie piszesz niedbale. Chyba każdy z nas miał kiedyś problem z odczytaniem swoich własnych zapisków. W sytuacji, kiedy my sami nie wiemy co napisaliśmy, co mają powiedzieć nasi koledzy i koleżanki, którym pożyczamy notatek. Gdy używamy laptopa – wszystko jest jasne.

Inną zaletą notatek wykonanych przy użyciu laptopa jest to, że trudno jest je zgubić. O ile pojedyncze kartki mogą się gdzieś zapodziać (mogą zostać również zjedzone przez psa), materiały w formie elektronicznej są stosunkowo bezpieczne. Dodatkową gwarancją bezpieczeństwa jest umieszczenie ich w internecie, na przykład w serwisie notatek.pl, dlatego zawsze warto sprawdzić czy nie ma już jakiś notatek tutaj https://notatek.pl/przegladaj

Musisz zdawać sobie jednak sprawę, że niektórzy wykładowcy (zwłaszcza ci starszej daty) mogą mieć problem z zaakceptowaniem laptopa na zajęciach. Z tego względu przed rozpoczęciem wykładów dobrze byłoby uprzejmie ich zapytać, czy istnieje możliwość notowania w taki sposób.

Kiedy zdecydujesz się na notowanie na laptopie, idealnie byłoby, gdybyś zaopatrzył się w niewielki model. Będzie on lżejszy, a dodatkowo zmieści się w każdym plecaku. 


 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.