Wiadomości z Orzesza

Jak krok po kroku wypożyczyć samochód?

  • Dodano: 2020-06-17 08:15, aktualizacja: 2020-06-22 07:15

Wypożyczenie auta to tylko kilka prostych kroków. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda cały proces i o czym powinieneś pamiętać wybierając się do wypożyczalni.

Ubezpieczenie, serwisowanie, opłacenie miejsca w garażu lub na parkingu – to tylko niektóre z opłat związanych z korzystaniem z samochodu. O ile auto rzeczywiście jest ci potrzebne i korzystasz z niego codziennie przez wiele lat, warto takie koszty ponieść. Jeśli jednak używasz go tylko okazjonalnie, utrzymywanie własnego pojazdu okazuje się nieuzasadnione. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem będzie wynajem samochodu. Co jednak należy o nim wiedzieć? Jak wygląda procedura wypożyczenia auta?

Po pierwsze: wybierz rodzaj najmu

Korzystając z oferty wypożyczalni, możesz wybrać jeden z kilku rodzajów umów:

  • najem krótkoterminowy;
  • najem auta zastępczego;
  • najem średnioterminowy;
  • najem długoterminowy;
  • wypożyczenie busa.

Po drugie: wybierz wypożyczalnię

Kiedy już wiesz, jaki typ najmu najbardziej ci odpowiada, możesz przystąpić go kolejnego etapu – wyboru wypożyczalni. Najlepszym rozwiązaniem zwykle okazuje się skorzystanie z usług sieciowej wypożyczalni, posiadającej oddziały w różnych miastach. Dzięki temu auto, które wynająłeś na przykład w Krakowie, przyjmie wypożyczalnia samochodów w Katowicach, a ty będziesz mógł lepiej zaplanować każdy wyjazd.

Po trzecie: wybierz termin odbioru i zwrotu

Po wejściu na stronę wypożyczalni możesz dokonać rezerwacji. W tym celu znajdź formularz zawierający pytania o termin odbioru i zwrotu samochodu oraz miejsca, w których go odbierzesz i zdasz. Jeśli z jakichś przyczyn nie chcesz lub nie możesz wypełniać formularza, możesz też po prostu zadzwonić do wypożyczalni. W dobrych firmach istnieje też możliwość zostawienia numeru telefonu, pod który za darmo oddzwoni konsultant i ustali wszystkie szczegóły.

Po czwarte: wybierz auto i opcje dodatkowe

Po wypełnieniu formularza przychodzi czas na kolejny krok – wybór samochodu. Tu żaden kierowca nie powinien mieć powodów do narzekań. Obok aut kompaktowych, w dobrych wypożyczalniach znajdziesz też pojemne kombi, minivany, SUV-y, a nawet samochody z segmentu D. Poza tym dostępne są auta dostawcze i busy. Szeroki jest też wybór dodatkowych opcji. Obejmuje on między innymi fotelik lub podkładkę dla dziecka, nawigację GPS, ubezpieczenie, możliwość udostępnienia auta drugiemu kierowcy, opcję wyjazdu za granicę czy zezwolenie na oddanie brudnego samochodu.

Po piąte: dokonaj rezerwacji

Kolejny krok to dokonanie rezerwacji. Po przejściu przez poprzednie, system sam podsumuje twoje wybory. Wystarczy, że je zaakceptujesz – będzie to równoznaczne z zarezerwowaniem samochodu. Nie potrzebujesz do tego konta w serwisie wypożyczalni, ale jeśli planujesz korzystać z jej usług częściej, warto je założyć. Zyskasz w ten sposób do historii swoich rezerwacji oraz możliwość płatności online, a ponadto usprawnisz kontakt z obsługą wypożyczalni.

Po szóste: odbierz samochód

Teraz nie pozostaje już nic innego, jak odebrać swoje auto. Zanim to jednak nastąpi, będziesz musiał podpisać umowę. Powinieneś więc przygotować odpowiednie dokumenty. Co będzie w tym celu potrzebny? Tego dowiesz się z artykułu „Jakie dokumenty są potrzebne do wypożyczenia samochodu na lotnisku Katowice-Pyrzowice”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.