Wiadomości z Orzesza

Na góralach po górach

  • Dodano: 2022-03-02 14:00

Podhale i Tatry coraz częściej i chętniej zwiedzane są na dwóch kółkach. Rowery, tradycyjne „górale” i nowoczesne e-bike, są bez wątpienia dużo szybszym środkiem lokomocji niż własne nogi. Jednocześnie zaś nadal pozwalają na wypoczynek na łonie przyrody, aktywność fizyczną, podziwianie widoków rozciągających się z każdej strony. Góry i doliny, polany i lasy – na rowerach zwiedzanie tych wszystkich miejsc jest naprawdę dużą przyjemnością. Czy wymagającą równie dużego wysiłku? Niekoniecznie.

Górskie wyprawy dla każdego

Jedną z pierwszych rzeczy, która przychodzi na myśl, kiedy pada temat jazdy po górach jest trudność takich wypraw. Faktycznie – to przecież góry. Widać je wszędzie, wysokie, strzeliste, najeżone graniami, wbijające się w niebo ostrymi szczytami. Tymczasem początkującym najłatwiej jeździ się przecież po terenie płaskim... Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują... Wystarczy do tematu podejść pragmatycznie i zdroworozsądkowo. Nie wybierać się na trasy, które zdecydowanie nie są przeznaczone dla amatorów – to wszystko. Są miejsca, gdzie nawet wyczynowi rowerzyści i zawodowi kolarze mają problemy, a są takie, gdzie i z dzieckiem można wybrać się na wycieczkę. Rowerowe atrakcje Zakopane ma przeróżne, dopasowane naprawdę dla każdego...

Mniejsze znaczenie ma wiek czy kondycja fizyczna, w większe po prostu chęć aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego też na rowerowych ścieżkach Podhala można spotkać tak dużo turystów i wcale nie wyglądają oni na pokonani przez góry. Po prostu mierzą siły na zamiary i wybierają się tam, gdzie mogą spędzić czas przyjemnie, według własnej miary i potrzeb. Trochę pomagać im w tym może także technika...

E-bike, czyli coś więcej niż rower

Przemierzające Zakopane rowery elektryczne to właśnie rozwiązanie, które znacznie ułatwia wypoczynek na świeżym powietrzu. To po prostu rowery, które dodatkowo wyposażone są w silnik, który bardzo przydaje się na trudniejszych odcinkach. Można się wtedy posiłkować jego pracą, by wycieczka nie przerodziła się w walkę z własną wytrzymałością. To także dobre rozwiązanie, jeśli jedziecie na wczasy w grupie i część osób ma zdecydowanie lepszą/gorszą kondycję, niż pozostali.

Wypożyczenie roweru elektrycznego nie stanowi najmniejszego problemu, a może znacznie ułatwić życie. To szansa, by z łatwością zwiedzić okolice. Wypoczynek w Zakopanem nie musi przecież ograniczać się do samego miasta i nieśmiertelnych Krupówek. 2-3 godziny jazdy pozwolą przekonać się, że okolice Zakopanego znacznie różnią się od samego miasta. Są bardziej naturalne, mocniej też osadzone w tradycji. ścieżki rowerowe wieść mogą przez miejsca widokowe, pozwalają podziwiać zabytki architektoniczne, prowadzą do bacówek, przez lasy, pośród szumiących świerków... Nie bójcie się zwiedzać gór na rowerze, bo naprawdę nie każdy musi – ani nawet nie powinien – kierować się na trudne trasy. Te łatwiejsze też potrafią dać dużo radości i zabawy. W grupie znajomych czy z dziećmi u boku – dwa kółka, ewentualnie elektryczne wspomaganie i można ruszać na wyprawę. Ofertę wynajmu rowerów, hulajnóg, ale także quadów oraz dziesiątki innych propozycji na pobyt w Zakopanem znajdziecie na stronie https://www.goral.pl/.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.