Wiadomości z Orzesza

Projekt domu - czy dachy wielospadowe to dobry pomysł?

  • Dodano: 2017-05-17 08:15, aktualizacja: 2017-05-17 08:33

Bez wątpienia dom z wielospadowym dachem prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Musimy jednak pamiętać o tym, że ma on zarówno zalety, jak i wady. Czy warto wobec tego zdecydować się na projekt domu z dachem wielospadowym?

Dachy wielospadowe podkreślają styl budynku. Świetnie prezentują się z klasycznymi, tradycyjnymi budynkami, ale również w sprzedaży znajdziemy gotowe projekty domów nowoczesnych z dachami tego rodzaju. Najczęściej dach pokrywa wtedy nie tylko same pomieszczenia mieszkalne, ale też garaż czy taras.

Powinniśmy też przemyśleć kwestię, czy chcemy, aby nasz dom miał poddasze użytkowe, ponieważ kąt spadku dachu determinuje tutaj przestrzeń dostępną na poddaszu. Możemy wyszukać zarówno projekty domów parterowych, jak i z poddaszem użytkowym wykorzystującym dachy wielospadowe. Szeroki wybór powoduje, że inwestor nie powinien mieć żadnej trudności z doborem ciekawego projektu dla siebie.

Sprawdź warunki zabudowy
To, czy realizacja domu z dachem wielospadowym będzie możliwa, zależy przede wszystkim od lokalnych warunków zabudowy. Warto wobec tego poświęcić czas na sprawdzenie, czy taki projekt domu będzie mógł być zrealizowany w konkretnej lokalizacji.

Może się okazać, że mimo naszych chęci nie będzie możliwe jego wybudowanie. Zwykle jednak domy tego rodzaju są dopuszczone do budowy.

Zalety dachów wielospadowych:

  • dachy wielospadowe powodują, że budynki wyglądają bardziej estetycznie
  • dzięki nim możliwe jest przykrycie bardziej złożonej brył budynku z użyciem stosunkowo niewielkiej powierzchni dachu

Wady dachów wielospadowych:

  • wyższe koszty realizacji, ponieważ konieczne jest prowadzenie szerzej zakrojonych prac
  • poddasze może być nieużytkowe, gdy kąt nachylenia dachu jest niekorzystny – często jednak istnieje możliwość zmiany kąta nachylenia dachu

Projekt domu z: Pracownia-projekty.dom.pl/kolekcje,projekty_z_poddaszem.html

Wobec tego musimy już samodzielnie rozsądzić, czy taki projekt domu będzie nam w pełni odpowiadał. Gdy przede wszystkim zależy nam na niskich kosztach realizacji nowego domu, będziemy musieli raczej zrezygnować z wykonania dachu wielospadowego ze względu na jego wyższą cenę. Także wtedy, gdy chcemy uzyskać dużą przestrzeń na poddaszu, jego realizacja może być nieopłacalna, chyba że wybierzemy gotowy projekt zakładający wysokie poddasze lub skorzystamy z usług architekta indywidualnie.

Jednak w pozostałych przypadkach zdecydowanie się na dach wielospadowy będzie dobrym pomysłem. Tak zrealizowany dom zachwyci swoim urokiem i będzie wspaniałym pomysłem wtedy, gdy zależy nam na atrakcyjnym wizualnie tradycyjnym czy nowoczesnym budynku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.