Wiadomości z Orzesza

Serwis quada - jak często go robić?

  • Dodano: 2023-06-26 15:45

Quady to maszyny niezwykle wytrzymałe, na których możemy przemierzać nawet bardzo wymagające tereny. Każdy wielbiciel ekstremalnych wrażeń powinien jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu takiego czterokołowca – przeglądy techniczne pozwalają zapewnić, że jazda na maszynie będzie nie tylko komfortowa, ale również bezpieczna. Pojawia się jednak pytanie, jak często robić serwis quada – w tym artykule omawiamy zagadnienia z tym związane.

Serwis quada – dlaczego jest tak ważny?

Dzięki serwisowaniu quada w autoryzowanym punkcie możliwe jest wczesne wykrycie wielu potencjalnych usterek – wtedy specjalista dokona niezbędnych napraw, a my będziemy mogli cieszyć się sprawną maszyną. Takie działanie jest kluczowe, gdyż teren, po którym poruszamy się na quadach jest dość specyficzny: nie brakuje na nim nierówności, przeszkód czy brudu. W takich warunkach komponenty pojazdu ulegają szybszemu zużyciu, a także mogą zostać uszkodzone przez kontakt z błotem czy wodą.

Regularny serwis quada pozwala zauważyć nawet pozornie drobne problemy, które wraz z biegiem czasu mogą prowadzić do uszkodzenia kolejnych podzespołów. W takiej sytuacji musielibyśmy ponieść znacznie większe koszty finansowe niż w przypadku wymiany zużytego komponentu. Nie można przy tym zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa – poruszanie się niesprawną maszyną wiąże się z ryzykiem wypadku.

Kiedy przeprowadzić serwisowanie quada?

Pierwszy serwis quada powinien być przeprowadzony w terminie, który został określony w książeczce gwarancyjnej. Okres ten jest zróżnicowany i zależy od parametrów czterokołowca – z tego powodu termin przeglądu wskazywany jest zazwyczaj przez producenta maszyny. Później przegląd ATV powinien być wykonywany po przejechaniu około tysiąca kilometrów. Należy o tym pamiętać, aby przez długi czas cieszyć się sprawną maszyną oraz móc poruszać się bezpiecznie nawet przy niesprzyjających warunkach.

Jak serwisować quada?

Właściciele quadów powinni pamiętać, że te maszyny są dość trudne w naprawie – serwis ATV powinien być wykonywany przez doświadczoną osobę, która miała już kiedyś do czynienia z tego rodzaju pojazdem. Podstawowy przegląd techniczny obejmuje przy tym sprawdzenie stanu zużycia kluczowych części, takich jak amortyzator, tarcze hamulcowe, przepustnica oraz stelaż. Wszystkie elementy, które nie nadają się już do dalszej eksploatacji powinny zostać przez mechanika wymienione. Co więcej, serwis quada uwzględnia wymianę oleju w silniku i przekładniach. Należy także wspomnieć, że czasami konieczna może okazać się wymiana komponentów podwozia bądź stelażu.

Regularne dokonywanie przeglądów oraz wymiana zużytych czy uszkodzonych komponentów zwiększa żywotność maszyny, a także znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Należy przy tym pamiętać o wyposażeniu czterokołowca w wysokojakościowe elementy – części do quadów znajdziesz tutaj.

Jak dbać o quada – podstawowe zasady

Chociaż nie ulega wątpliwości, że regularne wykonywanie serwisu quada jest ważną częścią dbania o czterokołowca, nie można zapomnieć o pozostałych kwestiach, które wpływają na żywotność maszyny. Zarówno po, jak i przed każdą przejażdżką powinniśmy samodzielnie sprawdzać stan pojazdu. Konieczne jest także regularne czyszczenie czterokołowca, gdyż zanieczyszczenia osadzające się na wbudowanych elementach mogą prowadzić do powstawania usterek. Oprócz tego, niezbędne jest regularne sprawdzanie poziomu oleju i innych płynów. Ponadto, quady to niebywale wytrzymałe maszyny – nie zmienia to jednak faktu, że poprzez niewłaściwe użytkowanie można je uszkodzić. Z tego względu wskazane jest przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy.

Serwis quada – podsumowanie

Aby zadbać o sprzęt ATV, niezbędne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów technicznych – regularny serwis quada pozwala szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i wymienić zużyte elementy, abyśmy mogli cieszyć się bezpieczną jazdą. Pierwszy taki przegląd powinien mieć miejsce w terminie wyznaczonym przez producenta maszyny – informacje o tym zawiera książeczka gwarancyjna. Następne serwisy powinny natomiast odbywać się po każdym przejechanym tysiącu kilometrów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.