Wiadomości z Orzesza

Chroń swoją tożsamość. Policjanci ostrzegają przed kradzieżą tożsamości

  • Dodano: 2019-12-23 08:15, aktualizacja: 2019-12-18 13:34

W okresie przedświątecznym, częściej jesteśmy podatni na korzystne warunki kredytu, dobrą ofertę cenową, czy atrakcyjny prezent.

Nasza czujność spada, a to jest dobry moment dla oszustów i złodziei tożsamości na ich działanie. Niestety tzw. "kradzież tożsamości" i związane z nią bezprawne pozyskanie naszych danych osobowych, może być dla nas dotkliwe w skutkach.

Co pewien czas ostrzegamy przed oszustami próbującymi wyłudzać naszą tożsamość

Przestrzegamy, by nie podawać swoich danych osobowych rzekomym przedstawicielom różnych instytucji bez wcześniejszego upewnienia się, że mamy do czynienia z uprawnionym do zbierania danych podmiotem. Strzeżmy się również przed podpisywaniem umów i druków, które nie są w pełni wypełnione. Podpisane formularza in blanco, czyli niewypełnionego, zawierającego tylko podpis wystawcy może skutkować zaciągnięciem na nasze dane kredytu, podpisaniem niekorzystnej dla nas umowy czy nawet założeniem firmy, która może służyć do prania brudnych pieniędzy.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, każdy kto przetwarza dane osobowe nie będąc do tego uprawnionym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Za przetwarzanie danych ustawodawca zaś przyjmuje jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych. Niestety w życiu codziennym zdarza się, że osoby nieuprawnione próbują we wszelki sposób dane te od nas wyłudzić.

Po raz kolejny ostrzegamy przed tego typu oszustami

Apelujemy, by w przypadku wątpliwości, przed kontynuowaniem rozmowy, upewnić się, czy mamy do czynienia z prawdziwymi przedstawicielami danej instytucji. Niestety tzw. "kradzież tożsamości" i związane z nią bezprawne pozyskanie naszych danych osobowych, może być dla nas dotkliwe w skutkach. Oszuści łamiąc obowiązujące prawo i naruszając nasze dobra osobiste, mogą narazić nas na poważne straty materialne, zaciągnąć pożyczki gotówkowe, czy kredyty – zwłaszcza w instytucjach parabankowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również