Wiadomości z Orzesza

Czym jest alert RCB? Szczegółowo wyjaśniamy

  • Dodano: 2023-08-24 10:30

Na nasze telefony komórkowe dostajemy sms-owe powiadomienia ALERT RCB o bardzo silnym wietrze lub gwałtownych burzach. Nie wszyscy jednak wiedzą, co to za wiadomość, kto jest nadawcą wiadomości i jak należy się zachować, kiedy taką wiadomość otrzymamy. 

Czym tak dokładnie jest alert RCB? 

ALERT RCB to system sms-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Wysyłany jest przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do operatorów sieci komórkowych, którzy przesyłają je dla osób, które mogą przebywać w zagrożonym rejonie. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje naprawdę duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znacznym obszarze. ALERT RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i w razie potrzeby uruchamia Alert. Po otrzymaniu wiadomości należy zastosować się do treści zawartych w sms-ie. Pozwoli to na uniknięcie potencjalnego niebezpieczeństwa lub zminimalizowanie jego skutków. 

Alert RCB dostaje każdy w zagrożonym regionie 

Nie trzeba się zapisywać, aby otrzymać powiadomienie ALERT RCB. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy sms-a z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Dane są bezpieczne 

ALERT RCB nie narusza bezpieczeństwa danych. Wiadomości są rozsyłane przez operatorów sieci komórkowych, z którymi mają Państwo zawarte umowy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie gromadzi, ani w inny sposób nie przetwarza danych. Zadaniem RCB jest jedynie wysłanie pozyskanej informacji o zagrożeniu do operatorów sieci komórkowych. Alert RCB nie gromadzi żadnych danych osobowych, ani w inny sposób ich nie przetwarza. RCB monitoruje sytuacje pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i na podstawie informacji od różnych instytucji (ministerstw, służb, urzędów i instytucji centralnych np. IMGW oraz urzędów wojewódzkich).


Źródło: Komenda Miejska Policji w Tychach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również