Wiadomości z Orzesza

Orzesze: Nabór wniosków do programu "Opieka wytchnieniowa"

  • Dodano: 2023-03-07 07:00, aktualizacja: 2023-03-06 20:31

Gmina Orzesze prowadzi nabór wniosków do programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023. Jest to Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej finansowany w całości w ramach Funduszu Solidarnościowego. Naszej gminie przyznano środki finansowe w ramach tego Funduszu w wysokości 83.354,00 zł.

Program kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami, wspólnie z nimi zamieszkującymi, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad:

  • dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad
  • osobami niepełnosprawnymi posiadającymi: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.z 2021 r. poz. 573, z późn.zm.).

W pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu.

Uczestnik programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za tę usługę.

Limit w ramach 1 miejsca to maksymalnie 240 godzin. W przypadku dużej liczby zgłoszeń o przyznaniu usług opieki wytchnieniowej decyduje kolejność wpływu kompletnych wniosków spełniających kryteria programu (druki do pobrania poniżej).

Złożenie Karty zgłoszenia nie jest równoznaczne z przyznaniem usług opieki wytchnieniowej. Jeśli zostanie wykorzystany limit godzin w ramach programu na 2023 rok, nie będzie możliwe ubieganie się o usługi opieki wytchnieniowej w ramach tej edycji.

Wnioski można składać:

  • osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Powstańców 5b,
  • od godziny 7.30 do 15.30, od poniedziałku do piątku, tel. 32/22-15-520

Druki do pobrania:

Druki można również otrzymać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Orzeszu, w godzinach pracy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również