Wiadomości z Orzesza

Sąd nakazał rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność

  • Dodano: 2019-08-09 08:30, aktualizacja: 2019-08-09 08:34

Sąd Rejonowy w Gliwicach zdecydował o rozwiązaniu stowarzyszenia Duma i Nowoczesność z Wodzisławia Ślaskiego, którego członkowie w maju 2017 roku uczestniczyli w sfilmowanych przez TVN obchodach urodzin Hitlera – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

To uroczyste obchodzenie urodzin Adolfa Hitlera

Rozwiązania stowarzyszenia Duma i Nowoczesność domagała się prokuratura oraz starosta wodzisławski. To właśnie w Wodzisławiu Śląskim mieści się siedziba organizacji, a obchody urodzin Hitlera odbywały się w lesie w pobliżu tego miasta. Sąd uznał, że przedstawiciele stowarzyszenia wiedzieli czego dotyczy to wydarzenie, a głównym organizatorem był szef Dumy i Nowoczesności Mateusz S. a zaproszenia rozesłano do kilkudziesięciu osób, w tym członków stowarzyszenia.

- Charakter tego wydarzenia nie budzi wątpliwości. Jest to uroczyste obchodzenie 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera (...) Na temat tego, czym był faszyzm i kim był Adolf Hitler, nie trzeba przytaczać żadnych opracowań historycznych. Jest to fakt powszechnie znany, wystarczająco udokumentowany i przekazany pokoleniom  – podkreśliła sędzia Barbara Klimaszewska.

Postępowanie w tej sprawie trwało od stycznia tego roku. Członkowie stowarzyszenia w trakcie kolejnych rozpraw przyznawali, że uczestniczyli w obchodach urodzin Hitlera. Zaprzeczali jednak, by organizatorem było stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, a oni mieli propagować ideologię nazistowską. 

Doszło do naruszenie prawa poprzez propagowanie ideologii nazistowskiej

Sąd miał rozstrzygnąć czy stowarzyszenie złamało prawo, propagując nazizm i gloryfikując Hitlera. Zgodnie z przepisami przesłanki pozwalające na rozwiązanie stowarzyszenia to m.in. rażące i uporczywe naruszanie prawa. W ocenie stowarzyszenia i jego kurator te przesłanki nie zostały spełnione. Innego zdania była prokuratura, w której ocenie doszło do rażącego naruszenia prawa poprzez propagowanie ideologii nazistowskiej. Decyzja sądu nie jest prawomocna, odwołanie od niej zapowiedzieli przedstawiciele stowarzyszenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również