Wiadomości z Orzesza

W kalendarzu pojawi się nowe święto! W kwietniu uczcimy przyjęcie chrztu przez Polskę

  • Dodano: 2019-02-25 12:00, aktualizacja: 2019-02-25 13:16

W kalendarzu pojawi się nowe święto państwowe. 14 kwietnia ogłoszono Świętem Chrztu Polski. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie podczas posiedzenia, które odbyło się wieczorem, w czwartek, 21 lutego.

W projekcie ustawy czytamy, że ustanowienie dnia 14 kwietnia świętem państwowym dokonane zostało:

W celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą
obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości (...).

Pomysłodawcy wskazują, że chrzest Polski stanowił kluczowe wydarzenie w dziejach naszego narodu i państwa.

Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość - czytamy w projekcie ustawy.

279 posłów głosowało za przyjęciem ustawy, 125 było przeciwnych tej inicjatywie, a 14 wstrzymało się od głosu.

Pomysłodawcami byli deputowani z klubów: Kukiz'15, Prawo i Sprawiedliwość, Republikanie, Wolni i Solidarni oraz poseł Paweł Pudłowski z Nowoczesne. Nie jest to jednak nowa koncepcja, ponieważ poselski projekt ustawy o ustanowieniu dnia 14 kwietnia - Świętem Państwowym - "Święto Chrztu Polski" trafił do Sejmu już 29 marca 2017 roku, natomiast 5 kwietnia 2017 roku skierowano go do pierwszego czytania w komisjach. A prace te rozpoczęto dopiero 18 lipca 2018 roku. Drugie czytanie na posiedzeniu w Sejmie odbyło się z kolei 12 września 2018. Podczas analizowania projektu przesunięto datę święta z 15 na 14 kwietnia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również