Wiadomości z Orzesza

"Wyszkubki" w wykonaniu Regionalnego Zespołu Śpiewaczego. Gromkie brawa w MOKu

  • Dodano: 2022-11-30 07:00, aktualizacja: 2022-11-29 21:18

"Wyszkubki" w wykonaniu Regionalnego Zespołu Śpiewaczego "Jaśkowiczanie" zaproszeni goście mogli zobaczyć na scenie Sali Widowiskowej MOK w Orzeszu Jaśkowicach. Gromkim brawom nie było końca.

Wyszkubki to zwyczaj związany ze skubaniem pierza, który miał miejsce głównie na wsiach w okresach zimowych. Każda gospodyni mająca na wydaniu córki przygotowywała dla nich wiano, w skład którego wchodziły poduszki i pierzyny. Ale najpierw trzeba było to pierze wyskubać, dlatego gospodyni zapraszała do siebie sąsiadki, żeby jej w tym pomogły.

Wyszkubki na scenie MOKu

Zwyczaj ten przedstawił zgromadzonym gościom Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie” działający nieprzerwanie od 37 lat przy Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu pod przewodnictwem Pani Marii Gawlik. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, które zdobył na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach. Brał również udział w nagraniach Radia Katowice i Telewizji Katowice.

Wspaniałe przedstawienie pt. „Wyszkubki” poprzedził występ Towarzystwa Śpiewaczego „Dzwon” pod batutą Pani Martyny Rim. - Przy okazji tak licznego spotkania Chór „Dzwon” zaprasza w swoje szeregi osoby kochające śpiew i dobre towarzystwo, bo TŚ „Dzwon” to przede wszystkim spotkania ludzi, którzy czerpią radość ze wspólnego śpiewania i tą radością dzielą się z innymi – mówiła Pani Elżbieta Goralczyk z Klubu Seniora+ w Orzeszu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również