Wiadomości z Orzesza

Czy warto posadzić w ogrodzie rozplenicę Black Beauty?

  • Dodano: 2024-04-15 13:30, aktualizacja: 2024-04-16 14:24

Osoby, które planują aranżację własnego ogrodu, na ogół bardzo starannie dobierają rośliny. Zależy im na tym, aby tworzyły spójne kompozycje i podkreślały wzajemnie swoje piękno. Z tego powodu w większości zielonych zakątków można spotkać różnorodne odmiany i gatunki. Dużą popularnością cieszą się wśród nich trawy ozdobne, które mają dekoracyjny charakter zarówno latem, jak i zimą. Na szczególną uwagę zasługuje rozplenica japońska w odmianie Black Beauty. Poznaj walory tej ciekawej rośliny.

Czym się wyróżnia rozplenica Black Beauty?

Rozplenica japońska Black Beauty to trawa pochodząca ze wschodniej Azji i Australii, która jednak doskonale radzi sobie w europejskich ogrodach. Jest dosyć wysoka, ponieważ może dorastać do metra. Dzięki temu dobrze sprawdzi się jako wyższy element w rabatach ułożonych kaskadowo. Ze względu na fontannowy pokrój może być sadzona zarówno w większych skupiskach, jak i pojedynczo. Największym walorem rośliny jest jednak jej kolorystyka. Kwiatostany zachwycają prawdziwą feerią barw, ponieważ zmieniają się wraz z poszczególnymi etapami kwitnienia.

Sezon rozplenica Black Beauty rozpoczyna w subtelnych odcieniach popieli i brunatnego. W jego połowie zmienia szatę na niespotykane odcienie fioletu i szarości. I choć mogłoby się wydawać, że na tym jej metamorfozy kolorystyczne się kończą, ponownie zaskakuje jesienią, gdy przebarwia się na intensywne żółto-czerwone tony. Wszystko to sprawia, że niezależnie od pory jest prawdziwą ozdobą ogrodu.

Jakie wymaganie ma rozplenica Black Beauty?

Trawy ozdobne na ogół nie są trudne w uprawie i rozplenica Black Beauty nie jest tu wyjątkiem. Wystarczy jedynie zapewnić jej odpowiednie warunki, by odwdzięczyła się szybkim wzrostem. Najbardziej odpowiadają jej stanowiska słoneczne, choć da sobie radę również w półcieniu. Lubi także glebę żyzną, przepuszczalną i wilgotną. Jeżeli zatem znajdzie się dla niej w ogrodzie taki zakątek, nie będzie przysparzała żadnych problemów. Trzeba jedynie pamiętać o tym, żeby przed rozpoczęciem nowego sezonu wyciąć uschnięte źdźbła.

Jak sadzić rozplenicę japońską Black Beauty?

Rozplenica japońska Black Beauty sprawdzi się w pojedynczych nasadzeniach. Doskonale można ją wtedy połączyć zarówno z kwitnącymi krzewami, jak i innymi gatunkami traw o różnych wysokościach. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zaplanować sadzenie w grupach. Może dzięki temu wydzielić części ogrodu lub pełnić funkcję żywopłotu. Doskonale będzie się prezentowała zarówno w centralnych punktach, jak i na obrzeżach oczek wodnych czy w aranżacjach skalnych. Nie ulega zatem wątpliwości, że jest to roślina wszechstronna, która każdemu zielonemu zakątkowi nada niezaprzeczalnego uroku i klimatu.

Na koniec warto także dodać, że rozplenica japońska Black Beauty może być uprawiana w donicach, dzięki czemu ozdobi nie tylko ogród, ale będzie także ciekawym elementem aranżacji na taras lub balkon.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.