Wiadomości z Orzesza

Jak właściwie przechowywać opony?

  • Dodano: 2016-09-29 09:45

Porady dla kierowców dotyczące magazynowania opon.

Wymiana ogumienia jest koniecznością, przed którą każdy kierowca staje dwa razy do roku – zmiana na opony zimowe a później letnie. Co jednak zrobić z oponami, które nie są w danym momencie używane? Niezbędne jest ich właściwe przechowywanie, aby można było na nich bezpiecznie jeździć w kolejnym sezonie. Wielu właścicieli aut decyduje się skorzystać z usług magazynowych oferowanych przez warsztaty samochodowe i serwisy oponiarskie. Jest to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również gwarancja, że opony będą przechowywane w należytych warunkach. Z drugiej jednak strony wielu kierowców, głównie ze względów finansowych, składuje opony we własnych garażach lub piwnicach. Na co zatem kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę magazynując swoje opony? Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych wskazówek.

Przechowywanie opon – na stojąco czy na leżąco?

Zarówno pierwsza, jak i druga opcja mają swoich zwolenników wśród kierowców. Profesjonaliści są jednak zgodni, że przechowywanie opon na stojąco jest lepszą alternatywą. Jeżeli kierowcy chcą należycie zadbać o ogumienie oraz zapobiec powstawaniu odkształceń, powinni dodatkowo obracać opony na drugą stronę co kilka tygodni. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup specjalnego wieszaka na opony, na którym mogą one bezpiecznie czekać do następnego sezonu.

Właściwe miejsce przechowywania opon

Eksperci wyraźnie odradzają jedną z najczęściej stosowanych metod składowania opon – układanie ich jedna na drugą,  w szczególności, gdy przechowywane są wraz z zamocowaną felgą. Pod ciężarem opon leżących na górze, na tych znajdujących się niżej mogą powstać odkształcenia. Dodatkowo mogą pojawić się później problemy z ich wyważeniem. Istotną kwestią przy składowaniu opon jest jednak nie tylko „jak”, ale również „gdzie”, gdyż nie każde miejsce jest do tego odpowiednie.

Właściwa temperatura

Pomieszczenia ze zbyt niską temperaturą są w dłuższej perspektywie „zabójcze” dla opon. Specjaliści od ogumienia zalecają, aby magazynować opony w miejscach z odpowiednim ogrzewaniem i wentylacją. Idealna temperatura wynosi między 15 a 25 stopni. Nie powinno się również trzymać opon w pobliżu grzejników oraz wystawiać ich na działanie promieni słonecznych. Ponadto, zwiększenie ciśnienia w oponach na okres magazynowania o 0,5 bara ponad zalecaną wartość  pomaga zachować je w dobrej kondycji.

Oznaczenie opon

Zmieniając opony kierowcy zawsze powinni mieć przy sobie kredę. Posłuży ona do oznaczenia, na której osi i po której stronie samochodu należy zamontować oponę. Prosty zapis „LP” (lewa strona, przód) będzie bardzo pomocny przy zakładaniu opon w nowym sezonie. Zastosowanie tych zaledwie kilku prostych zasad pozwoli oponom „zimować” w należytych warunkach.

Sprawdzenie stanu opon

Przed schowaniem opon do garażu należy poświęcić chwilę na ich pielęgnację. Na początku opony wraz z felgami powinny zostać dokładnie umyte. Dla pozbycia się wyjątkowo „upartego” brudu oraz pyłu hamulcowego z felg zalecane jest użycie specjalnych środków czyszczących. Następnym krokiem powinno być uważne obejrzenie gumy opon i sprawdzenie, czy nie ma na niej żadnych pęknięć, rys, wybrzuszeń ani nieszczelności. Jeżeli widoczne są jakiekolwiek uszkodzenia na ogumieniu, nie nadaje się ono do magazynowania, a jedynie do utylizacji.


Przechowywanie opon - porady „w pigułce”

  • Przechowuj opony w pozycji stojącej, a nie leżącej jedna na drugiej.
  • Zaleca się używanie specjalnych wieszaków na opony.
  • Umyj opony dokładnie i sprawdź, czy nie są uszkodzone. Zmierz głębokość bieżnika i wymień opony, jeśli to konieczne.
  • Oznacz opony kredą. „P” jako przód, „T” jako tył oraz „P” jako prawa storna i „L” jako lewa strona.
  • Zwiększ ciśnienie w oponie o 0,5 bara ponad zalecane.
  • Wybierz suche pomieszczenie z dobrą wentylacją.
  • Najlepsza temperatura do magazynowania opon wynosi pomiędzy 15 a 25 stopni.
  • Unikaj składowania opon przy oknach i w pobliżu grzejników.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.