Wiadomości z Orzesza

Planowanie strony internetowej - punkty kontrolne

  • Dodano: 2021-10-05 09:45

Każda dobrze prosperująca tania strona internetowa, z pewnością została odpowiednio przemyślana i zaplanowana. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nie da się niestety zbudować witryny, bez odpowiedniego przygotowania.
Co więcej, dobry plan tak jak i w wielu aspektach życia, znacznie ułatwi późniejszą pracę nad stroną internetową i pozwoli na zaoszczędzenie czasu. Co zatem powinno się zaplanować i dobrze przemyśleć na początkowym etapie?

Cele strony internetowej, czyli co chcesz osiągnąć?

Cele Twojej strony www powinny być precyzyjnie określone i jak najbardziej możliwe do kontrolowania, tylko wówczas będziemy w stanie określić, czy wdrożone przez nas rzeczy i praca, jaką wykonaliśmy daje oczekiwane efekty, czy wręcz przeciwnie i należałoby coś zmienić.

Przykładowe cele strony internetowej:

  • generowanie nowych klientów
  • zwiększenie rozpoznawalności i popularności marki
  • zwiększenie sprzedaży
  • więcej subskrybentów newslettera

Pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary i być realistą, stawiając jedynie takie cele, które będą możliwe do zrealizowania. Określ także priorytety, cel najważniejszy, oraz te poboczne.

Grupa docelowa, czyli do kogo jest skierowana Twoja witryna?

Staraj się jak najdokładniej określić grupę docelową, dla której skierowana będzie firmowa strona internetowa, czy sklep internetowy na WordPress. Postaraj się wyobrazić sobie, jacy są ludzie, którzy będą odwiedzać Twoją stronę www; jakiej są płci, skąd pochodzą, w jakim są wieku. Dzięki temu treści i wszystko to, co zamierzasz umieścić na własnej witrynie będzie ustrukturyzowane tak, aby dotrzeć w głównej mierze do Twojej grupy docelowej.

Struktura strony www i odpowiednia nawigacja

Planując strukturę i nawigację strony, wyobraź sobie, że jesteś odwiedzającym ją użytkownikiem i oczekujesz, że z łatwością odnajdziesz to czego szukałeś. Jeśli po naszej witrynie porusza się ciężko, a znalezienie podstawowych informacji jest niemożliwe, to niestety, nie zyskamy zbyt wiele w oczach odwiedzających. Pamiętaj, że główna nawigacja raczej nie powinna mieć więcej niż 6-7 punktów.

Treści i teksty

Jeśli mowa o stronach internetowych, spory wkład w ich sukces mają odpowiednio przygotowane treści na nich zamieszczane. To ważne nie tylko z perspektywy użytkowników, ale również, jeśli chodzi o ranking wyszukiwarek. Wszystkie umieszczone w witrynie treści powinny zostać odpowiednio zoptymalizowane pod kątem SEO oraz tworzone z myślą o grupie docelowej. Oczywiście teksty, należy uzupełnić o atrakcyjne, zgodne z treścią, oraz zoptymalizowane grafiki, wówczas będą znacznie bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

Jeśli odpowiednio przygotujesz się do tworzenia strony internetowej, zaoszczędzisz sporo czasu, a i efekty będą znacznie lepsze. Pamiętaj także, aby się nie zniechęcać, ponieważ początkowo Twój plan będzie jedynie zarysem, który podczas tworzenia witryny będzie ewoluował. Dlatego mówi się, że sam proces planowania, jest obecny podczas każdego etapu projektowania, aby wszystko przebiegało sprawnie musisz dokładnie wiedzieć dokąd masz zamiar dotrzeć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.